Domy w technologii drewnianej – 7 najważniejszych zalet

Osobom niezwiązanym z branżą budowlaną domy z drewna mogą kojarzyć się głównie z malowniczymi górskimi chatami lub tradycyjnym budownictwem wiejskim, np. na Białostocczyźnie. Tymczasem technologia drewniana to także nowoczesna metoda budowy domów, która wykorzystuje drewniane elementy w konstrukcji.

Domy z wykorzystaniem technologii szkieletowej drewnianej mogą powstawać na placu budowy, a prefabrykowane – na hali produkcyjnej, po czym są montowane na działce wskazanej przez inwestora.

System drewnianej konstrukcji szkieletowej to metoda, która posiada niezaprzeczalne zalety, przyczyniające się do jej popularyzacji. Już teraz w województwie podlaskim istnieje wiele firm zajmujących się budową domów w tej technologii, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Również technologia drewniana prefabrykowana zyskuje na popularności. Nie jest to jeszcze tak duży rynek, jak np. niemiecki, jednak wiele wskazuje na to, że będzie się rozwijać.

W tekście nie będziemy opisywać różnic pomiędzy podstawowymi rodzajami technologii szkieletowej drewnianej ani szczegółowo opisywać prefabrykacji. Skupimy się na tym, czym ogólnie wyróżniają się domy w technologii drewnianej i dlaczego mogą być świetną alternatywą dla technologii murowanej.

Ekologia i zrównoważony rozwój

Jednym z największych walorów omawianej metody jest przyjazność dla środowiska. Drewno to surowiec naturalny i odnawialny, który pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Budowa domów z drewna pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, ponieważ drewno magazynuje ten gaz, a nie emituje go w trakcie produkcji, tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych.

Krótszy czas budowy i brak sezonowości

Technologia szkieletowa drewniana pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy w porównaniu z metodą murowaną. Elementy konstrukcyjne są przygotowywane wcześniej, co pozwala na równoczesne przygotowanie terenu pod budowę, a następnie szybki montaż i zakończenie prac. Na skrócenie czasu wykonania budynku ma wpływ także brak sezonowości – budowa może trwać niezależnie od pory roku, także zimą. Wyjątkiem są prace ziemne pod fundament, które wymagają, by gleba nie była zamarznięta.

W zależności od wykonawcy i stopnia prefabrykacji prace budowalne trwają od 3-4 do 8-9 miesięcy. To szacunkowy czas, który w rzeczywistości zależy od indywidualnych czynników, np. stopnia skomplikowania projektu czy zorganizowania pracy poszczególnych ekip. W praktyce technologia szkieletowa drewniana na pewno skraca czas budowy, prefabrykacja – jeszcze bardziej.

Energooszczędność

Drewno posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, co przekłada się na lepszy komfort cieplny wewnątrz domu. Drewniane elementy nie chłoną ciepła, lecz są neutralną przegrodą, która zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz, a latem chroni wnętrza przed ich nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo konstrukcja ścian i dachu na całej powierzchni wypełniona jest izolacją cieplną (najczęściej wełną mineralną). Te dwa elementy powodują, że potrzeba mniej energii do ogrzania lub schłodzenia domu, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa opałowego oraz niższe rachunki za energię w przypadku wykorzystywania do ogrzewania np. pompy ciepła lub korzystania latem z klimatyzacji.

O większej energooszczędności domów prefabrykowanych opowiada mgr inż. architekt Anna Łukaszuk, Przedstawiciel Regionalny Danwood S. A.:

Energooszczędność domów bazujących na konstrukcji drewnianej nie kończy się na właściwościach izolacyjnych materiału. W celu zoptymalizowania zużycia energii na każdym etapie życia i funkcjonowania budynku, domy prefabrykowane projektowane są z uwzględnieniem najnowszych standardów energooszczędności z wykorzystaniem zaawansowanych instalacji, takich jak: systemy ogrzewania, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy inteligentne sterowanie elektryką i oświetleniem w domu. To nie tylko obniża koszty eksploatacyjne, ale także przyczynia się do zminimalizowania wpływu budynku na środowisko. Co więcej, przygotowanie wszystkich elementów domu w fabryce: m.in. gotowych ścian z oknami, drzwiami zewnętrznymi, roletami, w kontrolowanych warunkach i z uwzględnieniem wysokich standardów jakości, pozwala na precyzyjne łączenie elementów na budowie. W oczywisty sposób przekłada się to na wyższą szczelność budynku i minimalizuje straty ciepła wynikające z nieszczelności i mostków termicznych.

Energooszczędność domów w technologii drewnianej prefabrykowanej to nie tylko korzyść ekonomiczna dla właścicieli, ale także ważny krok w kierunku zrównoważonego i świadomego wykorzystania zasobów energetycznych. To podejście wspiera globalne dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych i promuje ekologiczny styl życia, stając się coraz bardziej atrakcyjne dla świadomych ekologicznie inwestorów.

Elastyczność projektowania

Budowa domów w technologii szkieletowej drewnianej daje dużą elastyczność w projektowaniu. Możliwe jest łatwe dostosowanie rozmiarów, układu pomieszczeń, kształtu bryły i wyglądu elewacji według indywidualnych preferencji i potrzeb klienta. To sprawia, że każdy dom może być unikalny i spełniać oczekiwania jego mieszkańców. Różnorodność domów budowanych w technologii drewnianej (w tym wypadku prefabrykowanych) obrazuje powyższa galeria.

Przyjazny mikroklimat

Drewno posiada właściwość samoregulacji wilgotności. Chłonie lub oddaje wilgoć do otoczenia – w zależności o wilgotności panującej wokół. Dzięki temu tworzy zdrowy mikroklimat, który ciężko osiągnąć innymi materiałami budowlanymi.

Aranżacja domu drewnianego, zdjęcie poglądowe, fot. Andrea Davis/Unsplash, licencja CC0

Lekkość konstrukcji

W porównaniu z betonem czy cegłą drewno jest materiałem lekkim. Ta cecha pozwala na budowę domów na terenach o słabszej nośności gruntu, co z kolei może zmniejszyć koszty związane ze wzmocnieniem fundamentów. Ponadto, łatwiejszy transport i montaż elementów drewnianych wpływa na zmniejszenie emisji CO2 związanej z budową.

Stosunkowo niskie koszty budowy

Budowa domów w technologii szkieletowej drewnianej może być korzystniejsza pod względem kosztów w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi. Szybkość budowy i mniejsza ilość zużytych materiałów wpływają na obniżenie kosztów inwestycji – nawet pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych w ostatnich latach. Oczywiście koszty budowy każdego domu – czy to w technologii drewnianej czy murowanej – są kwestią bardzo indywidualną i zależą od materiałów wybranych przez inwestora. Jednak warto podkreślić, że dom szkieletowy drewniany może być tańszy niż wybudowany metodą tradycyjną.

Zarówno technologia drewniana szkieletowa, jak i prefabrykowana, ma wiele zalet, które przekładają się na ich coraz większą popularność. Ekologiczność, szybkość budowy, doskonała izolacja termiczna (a także – niewspomniana wcześniej – akustyczna), elastyczność projektowania, lekkość konstrukcji, estetyka, trwałość i optymalne koszty, to czynniki, które przyciągają inwestorów poszukujących komfortowego i przyjaznego dla środowiska miejsca do życia.

Nieprzekonanych być może zachęci fakt, że z prefabrykowanych modułów wykonanych w technologii drewnianej buduje się całe osiedla wielorodzinne. Takie rozwiązanie jest bardzo popularne np. w Norwegii, ale budynki wielorodzinne wykonane w ten sposób istnieją też w Polsce, np. w Bielsku Podlaskim.

 

Więcej o wielorodzinnych budynkach wykonanych w technologii drewnianej przeczytasz w tekście Ekologiczne i praktyczne – budownictwo modułowe w wykonaniu podlaskiej firmy.

Autor

Joanna Buharewicz

konsultacja merytoryczna: Danwood S.A.

Zdjęcia:

Danwood S.A.

Joanna Buharewicz