Centrum Xylopolis dołączyło do Europejskiej Sieci ECSITE

Europejska Sieć Centrów Nauki i Muzeów ECSITE przyjęła do swojego grona Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. ECSITE łączy instytucje zajmujące się nauką z ponad 320 centrów i muzeów w 50 krajach. Instytucje członkowskie mogą brać udział we wspólnych projektach, wymieniać się wiedzą w ramach podobnych zagadnień, dzielić pomysłami oraz najlepszymi praktykami w zakresie bieżących zadań związanych z edukacją i popularyzacją nauki.

Sieć ECSITE została utworzona w 1991 roku pod jurysdykcją belgijską w celu ułatwienia komunikacji i współpracy między centrami nauki i muzeami w Europie. Wiele państw ma krajowe sieci skupiające centra nauki – w Polsce jest to Stowarzyszenie SPIN. Jednak międzynarodowe sieci, takie jak ECSITE, poprzez coroczną konferencję zapewniają sieciowanie centrów nauki, umożliwiając gromadzenie wiedzy, dzielenie się nią oraz omawianie kluczowych, najbardziej strategicznych kwestii.

Proces akcesji Xylopolis do międzynarodowej organizacji rozpoczął się po corocznej Konferencji Europejskiej Sieci Centrów Nauki i Muzeów ECSITE w La Valetta na Malcie, która obyła się w dniach 15-18 czerwca b.r.. Wzięli w niej udział przedstawiciele Xylopolis – Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, p.o. Dyrektora Xylopolis oraz prof. Lech Dzienis.

Zaproszenie Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie do udziału w międzynarodowym wydarzeniu, gdzie spotyka się ok. 1000 osób z centrów nauki, było natomiast konsekwencją współpracy nawiązanej po udanej wystawie Xylopolis na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju oraz wizycie prof. Pedro Russo, członka komitetu programowego ECSITE, w województwie podlaskim w kwietniu 2023 roku. Wizyta robocza odbyła się na zaproszenie Marszałka Województwa Podlaskiego, Artura Kosickiego, który widział duży potencjał promowania Xylopolis nie tylko w kraju, ale i za granicą:

Jestem przekonany, że mamy wiele do zaoferowania środowisku międzynarodowemu. Tematyka, jaką podejmuje Xylopolis, tak bardzo tożsama z Województwem Podlaskim, jest niezwykle atrakcyjna dla odbiorcy i innych podobnych tematycznie instytucji. Dlatego budowanie relacji międzynarodowych na etapie budowy centrum jest tak ważne. Z pewnością ten ambitny projekt, jakim jest Xylopolis, zasługuje na to, aby być częścią tej europejskiej organizacji.

 

Przyjęcie Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie do sieci ECSITE to duży krok w rozwoju instytucji będącej w organizacji.

ECSITE jest idealnym forum do wymiany myśli, rozwiązań z różnych dziedzin nauki, koncepcji kreatywnych, realizacji wspólnych projektów angażujących członków tej międzynarodowej wspólnoty centrów nauki i muzeów. To właśnie na etapie tworzenia Centrum potrzebujemy czerpać z doświadczeń naszych zagranicznych partnerów, którzy z sukcesem prowadzą podobne instytucje. Chcemy uczyć się od najlepszych i dlatego zabiegaliśmy o członkostwo w ECSITE

 

tłumaczy Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, p.o. Dyrektora Xylopolis.

 

Wśród zagranicznych członków ECSITE są m.in.: Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Muzeum Leonarda Da Vinci w Mediolanie, Miasto Nauki i Sztuki w Walencji, Muzeum Sztuki i Nauki w Paryżu, Centrum CosmoCaixa w Barcelonie,  Ciência Viva w Lizbonie, Deutsches Museum w Berlinie. Z Polski są to: Centrum Nauki Kopernik, Hevellianum (Gdańsk), Experyment w Gdyni, Młyn Wiedzy w Toruniu, EC1 Łódź Miasto Kultury, Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

Znalezienie się w tak zacnym gronie pozwoli Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie uczyć się dobrych praktyk od najlepszych instytucji, które posiadają niemałe doświadczenie w popularyzacji nauki.

Zdjęcia

Źródło: www.ecsite.eu