Ekologiczne i praktyczne – budownictwo modułowe w wykonaniu podlaskiej firmy

Czy budownictwo modułowe to technologia przyszłości? Z pewnością tak – przemawiają za tym ekologia, tempo budowy oraz wszechstronne zastosowanie tej metody.

Technologia szkieletu drewnianego pozwala budować zarówno niewielkie budynki – domki rekreacyjne czy domy jednorodzinne, jak również duże obiekty, np. przychodnie, akademiki czy budynki wielorodzinne.

By zrozumieć nową technologię, najlepiej zobaczyć ją na przykładach. Tekst przedstawia najważniejsze informacje na temat budownictwa modułowego w oparciu o metodę wykorzystywaną przez firmę Unihouse SA z Bielska Podlaskiego oraz przykłady budynków zrealizowanych w tej technologii.

Czym jest budownictwo modułowe?

Cała tajemnica tkwi we wcześniejszej prefabrykacji. Na hali produkcyjnej powstają całe moduły, z których montowany jest późniejszy budynek. Ich podstawą (elementem nośnym) jest szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną. Od wewnątrz jest on wykończony płytą gipsokartonową – już pomalowaną/wytapetowaną oraz z ułożoną w łazienkach glazurą i terakotą. Od strony elewacji szkielet jest dodatkowo ocieplony i wykończony tynkiem mineralnym, szalówką lub cegłą klinkierową.

Jeden moduł może stanowić samodzielne małe mieszkanie (moduły mogą mieć do 14 m długości i do 4,2 m szerokości). Większy lokal mieszkaniowy to 1,5 lub 2 moduły połączone ze sobą. Wykończenie „pod klucz” obejmuje oświetlenie, meble łazienkowe i kuchenne, a także sprzęt AGD.

Fascynujące są transport i montaż gotowych elementów. Ze względu na ponadwymiarowe gabaryty transport modułów oraz ich ustawienie odbywają się nocą. Następnie moduły, niczym gigantyczne klocki, ustawiane są jeden na drugim przy pomocy dźwigu. W ten sposób można tworzyć budynki wielorodzinne z kilkudziesięcioma mieszkaniami w ciągu 4-5 nocy.

Zalety technologii

Jakie cechy budownictwa modułowego decydują o tym, że specjaliści uważają je za technologię przyszłości?

Drewno to naturalny materiał ekologiczny,
korzystnie współkształtujący parametry
cieplne i akustyczne przegród budowlanych
(ściany, stropy, dach) oraz komfort
użytkowy budynków, jak mikroklimat
i bezpieczeństwo funkcjonalne.
Skumulowana energochłonność drewna
jest bardzo korzystna w porównaniu
do betonu i stali
– tłumaczy Prof. dr hab. inż.
Czesław Miedziałowski
z Politechniki Białostockiej.
Prof. dr hab. inż. Czesław Miedziałowski, fot. Unihouse SA
Prof. dr hab. inż. Czesław Miedziałowski, fot. Unihouse SA

Dużą zaletą konstrukcji drewnianych jest ich lekkość, co przyczynia się do zmniejszenia wymiarów konstrukcji, np. fundamentów oraz ich prefabrykacji, tzn. fabrycznego wykonania elementów i transport na budowę, a tam szybki montaż. – dodaje naukowiec. – Ponadto budynki drewniane są łatwe do przebudowy i modernizacji oraz podatne na rozbiórkę i utylizację.

Wśród wymienionych przez naukowca zalet jest szybki montaż, ale cały proces od projektu do realizacji – zwłaszcza w porównaniu do budowy metodą tradycyjną – zajmuje mało czasu, bo jest to maksymalnie pół roku.

Przykładowo: hotel w technologii modułowej można wybudować już w 3-4 miesiące (w zależności od założeń w projekcie).

Kolejną praktyczną zaletą jest możliwość dowolnej lokalizacji – domy modułowe można stawiać na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku. Moduły można także montować w dowolnych warunkach atmosferycznych.

Poniżej przegląd realizacji firmy Unihouse SA.

(Należy kliknąć w zdjęcie, by otworzyć galerię.)

Suntago Village, Wręcza

92 kompletne domki modułowe wyprodukowane zgodnie projektem i wytycznymi inwestora. Ta realizacja dobrze obrazuje pojedyncze moduły, które usytuowane oddzielnie, stanowią niewielką osadę stworzoną na potrzeby turystów.

Osiedle Jabłoniowa, Choroszcz

Inwestycja w Choroszczy „Osiedle Jabłoniowa Aleja” to kameralny zespół 10 energooszczędnych i ekologicznych domów dwulokalowych. Każdy z domów posiada miejsce postojowe, własny ogród, zbiorniki na wodę opadową do podlewania roślinności oraz jest przystosowany pod montaż paneli fotowoltaicznych.

Placówki opiekuńczo-wychowawcze, Gdańsk

Wybudowane z 30 modułów dwa budynki na terenie trójmiasta to przykład praktycznych rozwiązań modułowych w przypadku budynków użyteczności publicznej.

Mieszkania Mickiewicza, Bielsk Podlaski

Proste, minimalistyczne budownictwo wielorodzinne. Nowoczesne i praktyczne bloki, które nie wyglądają na zbudowane z modułów w technologii drewnianej.

Kaldnes Brygge, Tønsberg, Norwegia

Podczas gdy w Polsce budownictwo modułowe w technologii szkieletowej drewnianej dopiero raczkuje, w Skandynawii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii jest bardzo popularne. Sama technologia szkieletu drewnianego prefabrykowanego zwana jest skandynawską lub niemiecką.

Cztery budynki wielorodzinne w Tønsberg w Norwegii to łącznie 199 mieszkań i 203 moduły. Ich wygląd świetnie pokazuje, że można łączyć przyjazną środowisku technologię z nowoczesnym designem.

Autor

Joanna Buharewicz

Źródło

Materiały Unihouse SA oraz Polskie Domy Drewniane SA

Zdjęcia:

Unihouse SA

Polskie Domy Drewniane SA