O nas

Miasto zasilane naturą

Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie to nowo powstająca instytucja Województwa Podlaskiego. Decyzję o jej utworzeniu podjęli Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego 27 lutego 2023 r. Centrum będzie zajmowało się edukacją na temat wszystkich aspektów drewna – od kultury i sztuki po gospodarkę.

 

Instytucja powstaje dzięki idei, która zrodziła się podczas przygotowań do Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. To właśnie tam odbyła się prezentacja resortu klimatu i środowiska oraz Województwa Podlaskiego organizowana pod hasłem Xylopolis.

Do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił ważnych i merytorycznych partnerów, jakimi są: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku oraz Fundacja Grupy Unibep Unitalent – pomysłodawca idei oraz pierwotnej nazwy wystawy (Drewnopolis).

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w trakcie Światowej Wystawy EXPO 2020, obok działań promocyjnych i misji gospodarczych przedstawicieli kluczowych branż, będących ambasadorami podlaskiej gospodarki, zaprezentował także fascynującą historię, głęboko i prawdziwie osadzoną w rzeczywistości regionu. Projekt koncepcyjny wykonali studenci Politechniki Białostockiej na podstawie założeń opracowanych przez grupę ekspertów złożoną z przedstawicieli wszystkich partnerów projektu.

Wystawa Województwa Podlaskiego prezentowana była w Pawilonie Polski w całości wykonanym z drewna, który podbił serca nie tylko oglądających, ale zjednał sobie także specjalistów z branży projektowej. Wizytówka naszego kraju zdobyła pierwsze miejsce w kategorii dużych pawilonów w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine. Dzieło autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner zostało także docenione przez Biuro Wystaw Światowych – Bureau International des Expositions w kategorii „interior design”, w której otrzymało srebrny medal.

Nic dziwnego, że powstał pomysł, by budynek przenieść do Polski i zagospodarować. Zgodnie z pierwotnym pomysłem pawilon miał stanąć w Województwie Podlaskim – jako budynek wykonany z drewna idealnie nadawał się do prezentowania idei Xylopolis. Dziś wiemy, że w wybranym przez specjalistów miejscu, na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, powstanie nowy budynek – siedziba Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, którego pierwowzorem będzie Pawilon Polski z Wystawy Światowej EXPO Dubaj 2020.

 

Więcej o tym, jak będzie wyglądało XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie przeczytasz w aktualnościach:

 

 

Dyrektorem XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie jest Tomasz Szeweluk.

 

 

Obejrzyj prezentację „Droga do Xylopolis”, by poznać początki projektu.

Prezentacja

Droga
do Xylopolis

Zobacz film podsumowujący Wystawę Xylopolis podczas EXPO 2020 w Dubaju.

Film

Podsumowanie wystawy Xylopolis
podczas EXPO 2020 w Dubaju

Partnerzy

Patroni medialni