Zapraszamy na konferencję XyloWorlds w Brukseli

24 października 2023 r. w Brukseli odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowo-networkingowa XyloWorlds, podczas której będziemy debatować na temat wykorzystania surowców naturalnych w takich dziedzinach jak przemysł, gospodarka i medycyna. O swoistych światach powiązanych z lasami i drewnem opowiedzą specjaliści ze środowiska nauki i biznesu.

Organizatorami wydarzenia są: XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Partnerami wydarzenia są Łotewskie Biuro Innowacji i Technologii w Brukseli oraz Słoweńskie Stowarzyszenie Biznesu i Badań.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Rejestrować się można do 20 października pod adresem: info@eastpoland.eu.

Uczestnicy konferencji będą mogli:

  • włączyć się dyskusję poświęconą drewnu jako surowcowi przyszłości w nowoczesnym budownictwie i innych dziedzinach inżynierii;
  • poznać wizję i zasady nowoczesnej gospodarki leśnej, która dba o zachowanie naturalnych obszarów leśnych, kształtując jednocześnie potencjał biznesowy obrotu drewnem;
  • poznać wynik prac badawczych nad substancjami bioaktywnymi zawartymi w grzybach drzewnych, które mogłyby stanowić podstawę do opracowania nowych leków na nowotwory, choroby cywilizacyjne oraz antybiotyków;
  • zapoznać się z potencjałem surowców pochodzenia naturalnego oraz dawnych metod leczniczych w leczeniu ludzi i zwierząt.
  • przekonać się o pozytywnym wpływie obcowania z przyrodą na zdrowie psychiczne współczesnego człowieka;
  • dowiedzieć się, jaka jest odpowiedź świata nauki i badań na globalne wyzwania.

W konferencji dotyczącej trendów i perspektyw wykorzystania drewna na świecie głos zabiorą naukowcy i specjaliści z instytucji i firm, które związane są z ideą XYLOPOLIS od początku – tj. Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Unihouse S.A. Konferencję otworzą Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Ewa Kocińska-Lange, Dyrektor Biura Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli.

 

 

Konferencja XyloWorlds

Termin: 24 października 2023, wtorek

Miejsce: Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli, Rue Belliard 40, 1040 Bruksela, V piętro

Koncert Karoliny Cichej i Sw@ady

Zapraszamy także na koncert artystów związanych z Podlasiem, który odbędzie się 25 października 2023 r. Karolina Cicha to kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka pochodząca z Podlasia. Artystka, która rozpoznawalna jest dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach, operując językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia ukaże metafizykę podlaskiej lokalności, pełną zderzeń i kontrastów. Artystce będzie towarzyszyć Sw@da – producent i promotor muzyki z pogranicza folku, basowej elektroniki i hip hopu. Podlascy muzycy wykonają między innymi utwór XYLOPOLIS skomponowany na potrzeby promocji powstającego Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

Udział w koncercie jest bezpłatny pod warunkiem wysłania zgłoszenia na adres Info@eastpoland.eu przed 18 października 2023 r.

Termin i miejsce koncertu: 25 października 2023 r., środa, Le Bouche à Oreille, Rue Félix Hap 11, 1040 Etterbeek