Dom z klimatem

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy wzrost poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Polski.

Coraz większą wagę przywiązujemy do dbałości o środowisko naturalne, zaczynamy też dostrzegać, że to właśnie nasze codzienne wybory i decyzje mają wpływ na otoczenie, w którym żyjemy i na to, co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Do jednej z ważniejszych życiowych decyzji należy to, gdzie i jak będziemy mieszkać.

Dlatego myśląc o własnych czterech kątach, oprócz wygody i funkcjonalności, nie zapominajmy o parametrach związanych z energooszczędnością oraz o wyborze ekologicznych źródeł ciepła.

„Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu całej posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców.

Jeżeli jesteś posiadaczem własnego domu, zastanów się nad skorzystaniem z jednego z rządowych programów, dzięki którym otrzymasz dodatkowe środki na instalację ekologicznych rozwiązań.

W ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymasz  dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Warto również rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. W ramach programu „Mój prąd” możesz wystąpić o zwrot do 50% kosztów takiej inwestycji – maksymalnie 5 tys. zł na instalację. Jeśli nie korzystasz z dotacji, możesz odliczyć koszt inwestycji od podatku, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

Zagospodarowanie deszczówki, to nie tylko oszczędność, ale również sposób na radzenie sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. W ramach programu „Moja Woda” możesz otrzymać środki na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości.

Paradoksalnie wcale nie potrzeba wiele wysiłku, żeby również twój dom miał klimat. I nie chodzi tutaj o nastrojowe elementy wystroju wnętrza, ale o rozwiązania, które pozytywnie wpłyną zarówno na otoczenie, jak i na domowy budżet.

Dom z klimatemWięcej o prowadzonych działaniach oraz pro klimatycznych budynkach na stronie: domzklimatem.gov.pl