Jan Walencik na East Design Days

To były dwa intensywne dni na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Szósta edycja East Design Days, która miała miejsce w dniach 12-13 października 2023 r., tym razem była poświęcona wnętrzarskim inspiracjom i jak zwykle przyciągnęła miłośników nowoczesnego wzornictwa. Wśród prelegentów znalazł się także Jan Walencik, jeden z najbardziej znanych filmowców i fotografików w Polsce, specjalizujący się w pokazywaniu Puszczy Białowieskiej. Spotkanie z przyrodnikiem miało miejsce drugiego dnia East Design Days i zostało zorganizowane we współpracy z XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

Od lewej: Jan Walencik, Magdalena Łyżnicka-Sanczenko (p.o. Dyrektora XYLOPOLIS, Bożena Walencik, Wojciech Jarmołowicz (Prezes Fundacji Unitalent Grupy Unibep), fot. M. Ławreszuk

Jan Walencik opowiedział w większości młodym słuchaczom (studentom i uczniom szkół ponadpodstawowych) o swojej technice pracy przy filmach przyrodniczych oraz największych wyzwaniach. Odbiorcy mogli zobaczyć nigdy niepublikowane zdjęcia, ale także fragmenty najlepszych filmów autora.

Jan Walencik jest wielkim entuzjastą powstania XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. – To może być wyjątkowy wyróżnik naszego regionu. Mamy coś unikatowego, czyli Puszczę Białowieską, więc chwalmy się tym i promujmy nasz region – powiedział w  czasie spotkania.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali książkę Jana Walencika pt. Smak białowieskiego miodu. Jak kręciłem serial „Tętno pierwotnej puszczy”.

Zapraszamy na krótką fotorelację ze spotkania.

Zdjęcia

Magdalena Ławreszuk