Fuelled by nature. Konferencja towarzysząca Xylopolis podczas Expo 2020 w Dubaju

Wystawy Światowe to niepowtarzalna okazja do wymiany międzynarodowej wiedzy i doświadczeń w ogromnym tyglu kulturowym jakim jest Expo. O jego skali może świadczyć fakt, że organizatorzy Expo 2020 Dubai szacują, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 250 milionów gości.  Możliwość wymiany spostrzeżeń i poglądów z przedstawicielami różnych krajów była motorem do organizacji konferencji „Fuelled by nature”, wydarzenia towarzyszącego wystawie Expo.

Podczas konferencji „Fuelled by nature”, poruszono tematy związane m.in. z polskim wkładem w rozwój elektromobilności, największymi wyzwaniami na drodze do transformacji energetycznej w Polsce oraz wizją zrównoważonych, zeroemisyjnych miast.

Wydarzenie podzielone było na  trzy panele tematyczne, poświęcone:

  • finansowaniu zielonych inwestycji,
  • kierunkom rozwoju zeroemisyjnych miast przyszłości
  • oraz synergii natury, nauki i technologii.

Podczas spotkania zaprezentowano również osiągnięcia polskich naukowców oraz zielone technologie Laureatów Programu Greenevo. W wydarzeniu nie mogło zabraknąć panelistów z Podlasia. Profesor Andrzej Stupakiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku wygłosił wykład pt. „Cold and ultrafast data-recording – greenest technology of the future”, prezentując tym samym swoją wizję zapisu danych jutra. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się wykład dr Ewy Zapory z Politechniki Białostockiej, która przybliżyła przybyłym gościom wyniki swoich badan nad grzybami podczas wystąpienia zatytułowanego „Therapeutic value of fungi from the Białowieża Forest from Poland”. Całość spotkania poprowadziła Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu w Białymstoku.