Otwarcie Pawilonu Polski oraz pierwszej wystawy czasowej Xylopolis w ramach Expo 2020

W ramach rozpoczynającego się Expo 2020 w Dubaju 1 października 2021 r. odbyła się ceremonia otwarcia polskiego pawilonu.

Uczestniczyli w niej m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Hasłem promującym Pawilon Polski podczas Expo 2020 Dubai jest „Poland. Creativity inspired by nature”.  Jednym z elementów pawilonu jest projekt Xylopolis, łączący szereg działań z zakresu edukacji proekologicznej z wystawą.

Dodatkowo, na parterze pawilonu można podziwiać niezwykłą instalację „Stół polski”. Jego forma przypomina mozaikę, która złożona została z fragmentów surowców charakterystycznych dla Polski. Wśród nich znalazły się: drewno, miedź, stal, szkło, aluminium i ceramika. Każdy z tych elementów symbolizuje inną część kraju. Jednak to drewno, będące głównym budulcem pawilonu, jak również motywem przewodnim projektu Xylopolis, stało się głównym motywem pawilonu.

Fot. Piotr Babulewicz

– To jest doskonały przykład tego, że zachowując to, czym inspiruje nas natura – a drewno jest najlepszym materiałem – uzupełniając technologie tradycyjne technologiami nowoczesnymi, dochodzimy do przebudowy gospodarki – mówił dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowego Instytutu Badawczego.

Pawilon Polski już od momentu ceremonii otwarcia to miejsce najważniejszych wydarzeń. To właśnie prezentacja województwa podlaskiego zapoczątkowała program regionalnych wystaw czasowych. Ważnym elementem projektu „Xylopolis. Miasto zasilane naturą” jest monumentalny obraz Profesora Leona Tarasewicza, który jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. Dzieło o powierzchni niemal 46 m2 to największe płótno w dorobku pochodzącego z Podlasia artysty. W swojej pracy autor nawiązuje do lokalnych krajobrazów i hasła przewodniego Pawilonu Polski na Expo 2020. Obraz będzie można oglądać w strefie IV Pawilonu Polski między 1 a 24 października 2021 r.

Fot. Piotr Babulewicz

W otwarciu wystawy Xylopolis wziął udział prof. Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W swoim wystąpieniu odwołał się on do drewna, jak do uniwersalnego, niedoścignionego materiału.

– Mimo starań, człowiekowi nie udało się jeszcze stworzyć doskonalszego materiału od drewna. I właśnie drewnu i jego zastosowaniom poświęcona jest ta wystawa. Xylopolis to projekt będący dowodem na to, że wdrożenie założeń zrównoważonego rozwoju jest nieodzownym elementem miast przyszłości, bazujących na innowacyjnych, polskich, zielonych technologiach – powiedział profesor Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczystość otwarcia polskiego pawilonu zorganizowana została przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, której powierzono przygotowanie udziału Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Xylopolis, poza wystawą, to szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej. Autorami koncepcji Xylopolis jest zespół ekspertów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Instytutu Ochrony Środowiska- Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Fundacji Grupy Unibep Unitalent oraz Politechniki Białostockiej. Na jej bazie studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali projekt architektoniczny wystawy. Do grona partnerów projektu należy również Uniwersytet w Białymstoku. Projekt dofinansowany jest ze środków NFOŚiGW.

Zdjęcia

Piotr Babulewicz

Partnerzy

Patroni medialni