W harmonii z naturą – koncepcja architektoniczna XYLOPOLIS

W czwartek 21 marca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa, której celem było przedstawienie koncepcji architektonicznej XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, nowej inwestycji strategicznej na terenie Województwa Podlaskiego. O szczegółach opowiedzieli marszałek Artur Kosicki oraz Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, zastępca dyrektora XYLOPOLIS. Wzięli w niej udział również architekci związani ze studiem WXCA, Michał Czerwiński i Szczepan Wroński, odpowiedzialni za realizację koncepcji.

W trakcie konferencji Magdalena Łyżnicka-Sanczenko przywołała pierwowzór dla projektu Xylopolis, którym był Pawilon Polski z Wystawy Światowej Expo Dubaj 2020, laureat międzynarodowego konkursu architektonicznego. Inwestycja jest obecnie na etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a samą koncepcję architektoniczną stworzyło cenione studio WXCA.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest synergia z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, które będzie sąsiadować z przyszłą siedzibą XYLOPOLIS. Planowana jest bliska współpraca obu instytucji w celu zachęcenia turystów do dłuższego pobytu w regionie. Marszałek Kosicki podkreślił, że stworzenie synergii pomiędzy XYLOPOLIS a muzeum będzie sprzyjać rozwojowi regionu.

Prezentacja koncepcji architektonicznej XYLOPOLIS

Architektura budynku będzie harmonizować z naturą, otoczona zostanie instalacją kinetyczną, nawiązującą do ptaków i symbolizującą przepływ myśli, idei i produktów we współczesnym świecie. W centrum budynku znajdzie się trzykondygnacyjne otwarte atrium, pełniące funkcję głównego miejsca wystaw. W przestrzeni tej zaplanowano również gigantyczny obraz Leona Tarasewicza, inspirowany ideą XYLOPOLIS oraz instalację artystyczną „Polski Stół”, będącą alegoryczną opowieścią o Polsce.

W otoczeniu budynku planowane są ogrody tematyczne, park sztuki, amfiteatr, tężnia solankowa oraz wieża widokowa na tradycyjną podlaską zabudowę drewnianą. Całość ma być dostępna dla wszystkich, tworząc atrakcyjną i spójną infrastrukturę.

Prezentacja koncepcji architektonicznej XYLOPOLIS

Konferencja zakończyła się zaznaczeniem, że finał inwestycji planowany jest na koniec 2027 roku, a cały projekt ma za zadanie nie tylko promować sztukę i kulturę drewna, ale także przyciągać turystów do regionu i tworzyć wartość dla społeczności lokalnej.

Zdjęcia

Fot. Paweł Krukowski