Niesamowite domy drewniane. Zobacz 3 polskie projekty
Domy z drewna to obecnie nie tylko ekscentryczna moda, ale coraz częstszy wybór świadomych ekologicznie inwestorów.
W technologii drewnianej powstają nie tylko ekskluzywne hotele i slow-life’owe agroturystyki. Osoby prywatne, pragnące posiadać nieszablonowy dom drewniany, choćby mały – rekreacyjny, mają coraz szerszy wybór.
Dlaczego coraz częściej inwestorzy hotelowi zwracają się w stronę naturalnego materiału, jakim jest drewno? I co zmieniło się w społeczeństwie, że na urlop wybieramy apartamenty położone wśród przyrody i zbudowane w duchu eko? A także: czy trzeba wyjechać do agroturystyki w stylu slow, by móc zamieszkać w drewnianym domu?
Odpowiedzi na te pytania można wywnioskować z poniższego przeglądu projektów drewnianych realizowanych w Polsce. Wyłania się z nich też taka konkluzja: budownictwo drewniane, w tym modułowe, może być ekologiczne i designerskie zarazem, ale także dostępne szerokiemu gronu zainteresowanych – jako baza hotelowa i nie tylko.
Słomiany dom ze stajnią
Obiekt, za którego projekt odpowiadają projektanci ze studia mech.build powstaje w Kotlinie Kłodzkiej jako część większego, ekologicznego kompleksu agroturystycznego.
Wyjątkowość budynku wynika z faktu, iż składa się on z dwóch części zawartych w jednej bryle – stajni i domu dla pracowników.
Drewniany szkielet wypełniony kostkami sprasowanej słomy stanowi konstrukcję części mieszkalnej. Takie połączenie daje sztywność i trwałość konstrukcji oraz bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Dzięki dodaniu trzeciego materiału, niewypalenej gliny, we wnętrzach powstaje zdrowy mikroklimat o stałej wilgotności na poziomie ok 50%.
Jak tłumaczą autorzy projektu: Odpowiednie zastosowanie drewna i innych lokalnych, nisko przetworzonych, naturalnych materiałów, magazynujących CO2 i o bardzo niskiej energii wbudowanej, pozwala na ograniczenie transportu, wyeliminowanie powstawania odpadów budowlanych i osiągnięcie ujemnego śladu węglowego budynku. Daje szansę na powstawanie obiektów regeneratywnych, przyczyniających się do ochrony środowiska, co jest i będzie coraz bardziej istotne w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego.
Więcej zdjęć w galerii.
Projekt: https://mech.build
Lokalizacja: Szczytna
Rok projektu: 2019
Domy w Bieszczadach
Domki umożliwiające bezpośredni kontakt z przyrodą, zaprojektowane przez studio Z3Z Architekci, będą zlokalizowane we wsi Smerek w głębokich Bieszczadach, tuż przy Bieszczadzkim Parku Narodowego i granicy ze Słowacją i Ukrainą.
Projektanci wiedzieli, że muszą w szczególny sposób podejść do tego projektu.
Był to jeden z powodów dla którego powstały tak proste, skromne bryły. Inwestor zachwycony swoją działką i pięknym widokiem od początku chciał, aby jedna ściana była wielkim oknem – by móc cieszyć się Panoramą Bieszczad nie wychodząc na zewnątrz. Wyobrażał sobie jednak, że domki będą zwrócone krótszym bokiem do widoku – tłumaczą autorzy projektu.
Projektanci poszli o krok dalej – chcieli, aby wszystkie aktywności w środku umożliwiały nieustanny kontakt z panoramą gór. Właśnie dlatego domy zostały skierowane dłuższym bokiem do widoku tak, aby szklana ściana umożliwiająca kontakt z naturą była jak najdłuższa. Dzięki temu można cieszyć się widokiem z każdego pomieszczenia. Ponadto duże drzwi między salonem a sypialną zaprojektowano jako przesuwne, tak aby po ich otworzeniu w pewnym sensie zlikwidować ścianę między salonem a sypialnię. Wtedy widok na Bieszczady jest jeszcze szerszy.
Budynki nie stoją w jeden linii, są przesunięte „schodkowo” względem siebie. Usytuowanie na działce oraz boczne ściany tarasów mają zapewnić maksimum prywatności mieszkańcom każdego z nich. Wewnątrz każdy z domów posiada wysoki salon z kuchnią nie zamknięty stropem, sypialnię oraz antresolę nad sypialnią.
Ze względu na dużą popularność, jaką cieszył się projekt po opublikowaniu go w internecie, pracownia Z3Z Architekci postanowiła stworzyć wersję domu inspirowanego projektem w Bieszczadach przystosowanego do produkcji modułowej. Powstał podobny dom o konstrukcji złożonej z modułów drewnianych gotowy do złożenia na wybranej działce. Moduły ścian drewnianych montowane są w hali produkcyjnej, transportowane na miejsce budowy domu i szybko składane w całość. Wersja „domu z Bieszczad dla każdego” została stworzona tak, aby jego powierzchnia zabudowy nie przekroczyła 35 m2, dzięki czemu można go postawić praktycznie wszędzie.
Więcej zdjęć w galerii.
Projekt: Z3Z Architekci, http://www.z3zarchitekci.pl/
Lokalizacja: Smerek
Rok projektu: 2017
Hotel Camppinus Park
Hotel Camppinus Park, zaprojektowany przez Pracownię IS Architekci (Idziak-Sępkowscy Architekci) to zespół domów rekreacji indywidualnej oraz przestrzeń wspólna, na którą składają się: recepcja, basen, SPA, biblioteka, skład sprzętu sportowego i taras widokowy. Twórcy na swojej stronie piszą o nim:
Ten projekt to sięgnięcie do architektonicznych korzeni naszej pracowni – łączenia tradycji z nowoczesnością. Wszystkie formy oparte są tu o archetyp prostej pomorskiej stodoły. Konstrukcja wszystkich budynków z dominacją drewna. Cały projekt jest dosłownie pełen „smaczków” – od ogólnej kompozycji urbanistycznej, z drogą przebiegającą pod domami – po detale elewacji, z użyciem deski tradycyjnie opalanej ogniowo.
Warto zagłębić się w opis idei projektu dostępny na stronie studia Idziak-Sępkowscy Architekci. Autorzy świetnie przeanalizowali zmianę w sposobie uprawiania turystyki i zarazem projektowania bazy hotelowej od połowy XX wieku po czasy dzisiejsze. Przytaczają podróżowanie do dawnych postmodernistycznych hoteli-molochów, poprzez „pseudo-swojskie” hotele i pensjonaty z przełomu wieków, aż po dzisiejsze apart-hotele, czyli połączenie budownictwa mieszkaniowego z architekturą hotelową. Według architektów ten nowy trend wynika z potrzeby indywidualności i separacji, a także pragnienia bliskiego kontaktu z naturą.
Autorzy projektu Hotelu Camppinus Park na wiodący budulec wybrali drewno. To, jak opisują swoją pracę z nim, świetnie łączy się z ideą zrównoważonego drewnianego budownictwa, która przyświeca także projektowi Xylopolis:
Wykorzystanie drewna i materiałów drewnopochodnych we współczesnej architekturze to bardzo szerokie zagadnienie, które cały czas przewija się w naszych projektach – od tradycyjnych konstrukcji ryglowych i zrębowych po nowoczesne struktury z drewna CLT. Kiedy jeszcze na studiach, kierowani pewnym takim postmodernistycznym sentymentalizmem zaczynaliśmy swoją przygodę z drewnem, to wielu naszym kolegom wydawało się to anachronizmem. Zwłaszcza, że z projektu na projekt uczyliśmy się chronologicznie – od najbardziej tradycyjnych konstrukcji. Własnoręcznie wycinając rozmaite formy zamków, pozwalających łączyć skomplikowane ustroje konstrukcyjne bez użycia łączników stalowych, uczyliśmy się rozumieć ten materiał. Dziś, zwrot ku odnawialnym surowcom i coraz bardziej śmiałe eksperymenty na całym świecie – w tym rozwój wiedzy o bezpieczeństwie przeciwogniowym – pozwala przypuszczać, że drewno może stać się symbolem budownictwa XXI wieku – czytamy na stronie Idziak-Sępkowscy Architekci.
Więcej zdjęć w galerii.
Projekt budynków i otoczenia: Idziak-Sępkowscy Architekci, http://isarchitects.eu
Projekt wnętrz: mode:lina
Lokalizacja: Jezierzany, woj. zachodniopomorskie
Zdjęcia: Studio Prototypownia
Przegląd przygotowała
Joanna Buharewicz
Źródła
Materiały dostarczone przez projektantów oraz ze stron pracowni:
mech.build/2020/10/25/dom-ze-stajnia/
isarchitects.eu/portfolio/projekt-obiektu-hotelowego/
Zdjęcia:
Dom ze Stajnią: https://mech.build
Domy w Bieszczadach: http://www.z3zarchitekci.pl/
Hotel Camppinus Park: Studio Prototypownia