Zapadła decyzja o powstaniu Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

Radni sejmiku województwa podlaskiego w poniedziałek 27.02.2023 r. podjęli decyzję o utworzeniu Xylopolis, czyli Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, które będzie nową instytucją województwa, zajmująca się edukacją na temat wszystkich aspektów drewna – od gospodarki po kulturę i sztukę.

Xylopolis to idea, która połączyła szereg instytucji reprezentujących zarówno sferę publiczną, jak i gospodarkę. Wspólny projekt Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Fundacji Grupy Unibep Unitalent miała na celu m.in. promocję potencjału województwa podlaskiego podczas wystawy Expo 2020 w Dubaju. 

Utworzenie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie jest kontynuacją tych działań i skupia się na promowaniu unikalnych naturalnych zasobów Podlaskiego. Nowy obiekt ma być wzorowany właśnie na polskim pawilonie z Expo 2020.

 

Bogactwem naszego regionu jest drewno i las. Dlatego stoi przed nami wyzwanie: jak z tych naturalnych zasobów czerpać mądrze, jak w oparciu o nie kreować rozwój gospodarczy m.in. w sferze budownictwa, turystyki, a jednocześnie zapewnić środowisku właściwą ochronę, dbać o świadomość ekologiczną mieszkańców, wykorzystywać nowe technologie do zrównoważonego rozwoju. Chcielibyśmy, aby centrum to była instytucja pokazująca nie do końca wykorzystany potencjał naszego województwa

– mówił podczas posiedzenia sejmiku marszałek Artur Kosicki, dodając, że przedsięwzięcie zakłada szeroką współpracę z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i naukowymi, w tym ośrodkami akademickimi, a także przedstawicielami świata biznesu.

Na pełnomocnika ds. tego przedsięwzięcia został powołany prof. Lech Dzienis, który  zaprezentował radnym projekt Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, zwracając uwagę, że wpisuje się ono idealnie w unijną koncepcję Nowego Europejskiego Bauhausu, czyli połączenia nauki z naturalnym pięknem, które mieści się w drewnie.   

Działalność Xylopolis będzie nie tylko skierowana do świata naukowego i przedsiębiorców, ale również otwarta na zwiedzających. Podobne centra w Polsce i na świecie cieszą się dużą popularnością wśród turystów.

W ciągu dwóch miesięcy zapadanie decyzja, gdzie zostanie zlokalizowane Centrum Xylopolis. Rozpatrywane są trzy miejsca: kampusy Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Partnerami w realizacji przedsięwzięcia będą m.in. Fundacja Unitalent, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet w Białymstoku.

 

Źródło: https://podlaskie.eu/region/centrum-xylopolis-nowa-wojewodzka-instytucja-kultury.html