Projekty drewnianych domów z nietuzinkową elewacją

Z drewna można budować nowocześnie, co udowadniają światowi i rodzimi architekci.

Wielu z nich w swoich projektach nawiązuje też do tradycji i czerpie z natury.

Przedstawiamy dwa projekty domów, które świetnie wpisują się w nowoczesno-naturalny trend. Projekty łączy nieszablonowe przejście elewacji w dach. To połączenie było możliwe dzięki zastosowaniu tego samego materiału (drewna) do obu elementów konstrukcji.

Nowoczesna stodoła

Projekt pracowni architektonicznej Idziak-Sępkowscy Architekci zakłada przebudowę dawnej stodoły zlokalizowanej w Hucie Dłutowskiej (woj. łódzkie) na budynek mieszkalny. Domy-stodoły to trend, który na tyle zadomowił się w architekturze ostatnich lat, że można takie projekty znaleźć w katalogach z gotowymi projektami domów.

Przykład, który proponuje studio ISArchitects to indywidualnie zaprojektowana przestrzeń na podstawie już istniejącego starego budynku. Architekci, lubiący łączyć w swoich projektach tradycję z nowoczesnością, zachowali główną część budynku, adaptując ją na wygodny i nowoczesny dom dla rodziny.

Nowoczesna stodoła, proj. i wiz. Idziak-Sępkowscy Architekci

Bryła oraz elewacja nawiązują do pierwotnej funkcji budynku, nadają mu jednak eleganckiego, nietypowego wyglądu. Zaplanowano duże przeszklenia, dzięki którym konstrukcja nabiera lekkości, a wnętrza są lepiej doświetlone.

W środku przewidziano przestronny salon z dostępem do przeszklonej werandy z kominkiem. Część za salonem to kuchnia ze spiżarnią i jadalnia, po której następują łazienka, gabinet, sypialnie i garderoba.

Projekt zakłada konstrukcję drewnianą i zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, dzięki czemu dom będzie miał zdrowy mikroklimat.

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

Projekt: https://mech.build

Lokalizacja: Huta Dłutowska

Rok projektu: 2016

Naturalny dom dla dwóch rodzin

Projekt pracowni mech.build to nieduży dom, który został stworzony dla dwóch zaprzyjaźnionych ze sobą par i uwzględnia indywidualne potrzeby każdej z nich.

Jak opisują architekci, inwestorom zależało na zminimalizowaniu powierzchni użytkowej ze względu na koszty i filozofię, dlatego życie w domu kręci się wokół wspólnego salonu.

Naturalny dom dla dwóch rodzin, proj. i wiz. mech.build

Dom jest zaprojektowany prawie w całości z naturalnych materiałów – drewnianego szkieletu wypełnionego bardzo dobrze izolującymi kostkami sprasowanej słomy.

Elewacje i dach pokrywa drewno, a ściany wewnątrz wykończone są tynkami glinianymi, regulującymi wilgotność.

Tak wykonany dom zapewnia wewnątrz przyjemny, zdrowy mikroklimat i stały, bliski kontakt z przyrodą.

 

Więcej zdjęć w galerii.

 

Projekt: https://mech.build/

Lokalizacja: Łubno

Rok projektu: 2020

Przegląd przygotowała

Joanna Buharewicz

Źródła

Materiały dostarczone przez projektantów oraz ze stron pracowni:

isarchitects.eu/portfolio/przebudowa-stodoly/

mech.build/2020/11/25/naturalny-dom-dla-dwoch-rodzin/

Zdjęcia:

Nowoczesna stodoła: http://isarchitects.eu

Naturalny dom dla dwóch rodzin:  https://mech.build