Moda na #tinyhouse. Polskie realizacje małych domów z drewna

Mikrodomy to obecnie mocny trend na rynku budowlanym. Są ekologiczne, często tańsze i szybsze w budowie, a także wpasowują się w popularny ostatnio minimalizm.

Polscy architekci coraz częściej sięgają po naturalne materiały. Małe drewniane domki idealnie harmonizują się z naturą lub mieszczą w niewielkiej przestrzeni – nawet miejskiej. Przedstawiamy dwa projekty mikrodomów, które wyszły z polskich pracowni architektonicznych. Oba niezwykłe.

Dom modułowy RE

Wyjątkowość projektu domu RE autorstwa pracowni OBO-BLOK Architektura i Wnętrza polega na wykorzystaniu odzyskanego drewna. Pochodzi ono ze starych lubelskich browarów i stodół, dlatego niemalże każda deska RE opowiada swoją własną historię, nadając wnętrzom charakterystycznego stylu.

Domek RE, proj. i fot. OBO-BLOK Architektura i Wnętrza

Projekt RE od początku powstał z zamiłowania do drewna, naturalnych materiałów i ciepła domowego ogniska. Naszym marzeniem było zbudowanie przestrzeni, w której nawet najbardziej zapracowani i zmęczeni codziennością znajdą wytchnienie – tłumaczą twórcy.

Dom RE jest domem modułowym, a więc łatwym w budowie w niemal dowolnym miejscu. Jednocześnie – przez użycie odzyskanych desek, każdy z domów będzie nieco różnił się od pozostałych kolorami i fakturami użytego drewna, tworząc unikatowy klimat.

Dom RE widoczny na zdjęciach powstał pod Krakowem w pstrągarni Różin.

Mikro dom z naturalnych materiałów

Architekci z pracowni mech.build stworzyli mały, całoroczny dom jednorodzinny w miejscowości Potoczek. Dom powstał na zgłoszenie, powierzchnia jego zabudowy wynosi 35 m2. Zbudowano go wyłącznie ze zdrowych, lokalnych, naturalnych materiałów, takich jak drewno, sprasowana słoma, beton konopny, glina, kamień.

Budowa metodą „zrób to sam” prowadzona była w formie edukacyjnych warsztatów, co pozwoliło znacznie obniżyć koszty budowy.

Mikro dom z naturalnych materiałów, proj. i fot. mech.build

Za wyjątkowością projektu stoi nie tylko użycie naturalnych materiałów takich jak drewno czy glina, ale także to, że twórcy postanowili podzielić się swoją wiedzą na temat budowy takiego domu. Dokumentacja projektowa umożliwiająca własnoręczne zbudowanie podobnego budynku dostępna jest jako materiały open-source – na stronie pracowni.

Przegląd przygotowała

Joanna Buharewicz

Źródła i zdjęcia

rediscover.pl

mech.build