Koncert Karoliny Cichej i Sw@dy w Brukseli

Multiinstrumentalistka Karolina Cicha oraz podlaski producent muzyczny Sw@da wystąpili w Brukseli na koncercie, który tematycznie związany był z konferencją naukową „XYLO Worlds: przemysł, gospodarka i medycyna oparta na zasobach naturalnych”, zorganizowaną przez XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli, Biuro Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Artyści już wcześniej mieli związek z projektem XYLOPOLIS. W czasie przygotowań do prezentacji Polski i Województwa Podlaskiego do wystawy EXPO w Dubaju 2020 skomponowali utwór „Xylopolis”, który był muzyczną interpretacją tej idei.

Piosenka wybrzmiała również na koncercie w Brukseli. W utworze Cichej i Sw@dy Xylopolis to „miejsce, którego wyglądamy”, bezpieczna przystań z przyszłości, w którą artyści patrzą z nadzieją. – W ciągu kilku miesięcy pieśń diametralnie zmieniła kontekst – mówi Cicha. – Pierwotnie utwór dotyczył wizji miejsca, które ma zapewnić ludzkości bezpieczną klimatycznie przyszłość. Trudno teraz nie odczytywać tekstu Xylopolis bez kontekstu tego, co zmieniło się wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. „Miejsce którego wyglądamy” bezpieczna przystań z tekstu pieśni Xylopolis nie jest gdzieś „za borami za lasami”, lecz jest tu, blisko, niekiedy w naszych domach, gdzie uchodźcy znajdują bezpieczne schronienie.

Sw@da, Patrycja Betley, Karolina Cicha

Inną piosenką duetu, który mocno oddaje nastroje społeczne po wybuchu wojny jest „Wiśniowy sad”, pisany muzycznym językiem tęsknoty za utraconym domem. Teraz tym językiem Cicha i Sw@da dopisują nadzieję, krzepiące spojrzenie na wielokulturową młodość i naturę. Inspirowaną Podlaskiem.

Jest tu magia lasu, brak ograniczeń i nieskrępowana taneczna energia – Sw@da, tworząc muzykę, chciał sprawić, żeby słuchacz poczuł impuls do ruchu. – Szukałem do tego środków w nieoczywistych miejscach – opowiada. – Skrzypce i cymbały to niekoniecznie pierwsze instrumenty, które przychodzą do głowy, kiedy myślimy o połamanych tanecznych groove’ach.

Zarówno Karolina Cicha, jak i Sw@da są nieszablonowymi artystami, sięgającymi po różnorodne kulturowe inspiracje. Cechą rozpoznawalną Karoliny jest oryginalna technika gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest ona laureatką wielu nagród, w 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Sw@da natomiast to producent i promotor muzyki z pogranicza folku, basowej elektroniki i hip hopu. Nic dziwnego, że muzycy połączyli siły we wspólnym projekcie, jak również zostali nominowani do Fryderyków. Za płytę SAD w 2023 r. trafili do finału w kategorii „Album Roku Muzyka Korzeni”.

Koncert w Brukseli zorganizowany został przez XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, Dom Polski Wschodniej w Brukseli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Źródło/zdjęcia

Dom Polski Wschodniej w Brukseli