„Saga prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”

Co się stanie, kiedy dziesięcioodcinkowy serial przyrodniczy zostanie przełożony na język literatury?

Powstanie unikatowy album „Saga prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”, czyli 664 strony z prawie dwoma tysiącami ilustracji, opowiadający o zwierzęcych bohaterach z Puszczy Białowieskiej. Autorem tego niezwykłego albumu przyrodniczego są Bożena i Jan Walencikowie, para znanych filmowców-przyrodników.

Książka, a może raczej księga, bo waży niemal 6 kilogramów, została przygotowana na kanwie dziesięcioczęściowego fabularnego serialu przyrodniczego „Saga prastarej Puszczy”, który Bożena i Jan Walencikowie zrealizowali dla TVP w latach 2000-2009.

Wydany w 2016 roku album zawiera fotograficzne historie, w których główne role odgrywają mieszkańcy Puszczy Białowieskiej: wilk, mrówka, kruk, żubr, żuk, dzik, nornica, bóbr, sóweczka i ryś. Opowieść rozpoczyna prolog, następnie czytelnik zostaje pochłonięty niesamowitymi opowieściami, w których zwierzęcy bohaterowie lepiej lub gorzej radzą sobie ze swoimi puszczańskimi problemami.

Nowatorski album przyrodniczy

„Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa”, której współwydawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, to dzieło na wskroś autorskie, przygotowane przez Bożenę i Jana Walencików w całości – od koncepcji graficznej, poprzez zdjęcia i tekst, aż po skład i łamanie. Ich olbrzymia praca jest nieocenionym źródłem wiedzy o życiu zwierząt w Puszczy Białowieskiej i ma na celu rozbudzenie w odbiorcach chęci do zaprzyjaźnienia się ze światem natury.

Fenomen wydawnictwa polega na połączeniu języka filmu z literaturą. Czytelnik otrzymuje właściwie scenopis: niesamowite zdjęcia są bowiem ułożone na podobieństwo klatek filmowych, co nadaje dynamiki poznawanym historiom. Dzięki temu odbiorca staje się po części współtwórcą przedstawionych opowieści, ich swoistym scenarzystą.

W książce zawarte są partie narratora, opisy konstrukcji filmowej, a także kulisy produkcji wieloletniego serialu realizowanego przez twórców na potrzeby TVP S.A. – „Saga Prastarej Puszczy”. Książka pozwala więc nie tylko zachwycić się podlaską naturą, ale także poznać realizację filmów przyrodniczych od zaplecza oraz wczuć się w emocje realizatorów.

Miłośnicy Puszczy Białowieskiej

Album jest tak niezwykły, jak wspomniany program oraz jego nietuzinkowi twórcy. Państwo Bożena i Jan Walencikowie od lat zajmują się popularyzowaniem wiedzy o przyrodzie, wykorzystując do tego zarówno obraz, jak i słowa.

Są autorami wielu książek, scenarzystami, autorami kilkudziesięciu filmów o tematyce przyrodniczej, a także wieloletnimi współpracownikami TVP S.A oraz laureatami wielu nagród festiwalowych na całym świecie. Od lat mieszkają w Białowieży, prowadząc firmę „Żubrowa 10 Jan Walencik”.

Ich niezależna twórczość podszyta jest misją ochrony przyrody oraz obrony dzikiego życia. Właśnie dlatego w swoich dziełach przemawiają głosem zwierząt, pokazując świat z ich perspektywy – świat, w którym zbyt często to człowiek staje się zagrożeniem.

Ostatnie egzemplarze albumu „Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa” można kupić w Internecie.

Część nakładu została przekazana do bibliotek wybranych szkół w województwie podlaskim.

Autor

Joanna Buharewicz

Zdjęcia

Bożena i Jan Walencik