W harmonii z krajobrazem: Przystań kajakarska MOSM w Tychach

Przystań kajakarska MOSM w Tychach to projekt pracowni RS+ architekci. Dzięki użytemu drewnu oraz zielonemu dachowi i skarpom, znakomicie wpisuje się w krajobraz oraz harmonizuje z promenada i wodą.

Jako autorom promenady zależało nam, aby była ona kontynuowana aż do planowanej dalej mariny żeglarskiej. W konsekwencji tego założenia nowa przystań kajakowa staje się jej częścią – tłumaczą na swojej stronie architekci.

Główny ciąg promenady biegnie przy samej wodzie, a ściany obiektu zostały wycofane i schowane za wyniesionymi drewnianymi siedziskami, które podczas organizowanych zawodów służą za trybuny. Tylna ściana uzyskała odmienny charakter: ze względu na wymagania pożarowe zastosowano szare płyty włókno-cementowe. Funkcjonalnie budynek podzielony jest na dwie części – szkoleniową oraz magazynową. Rozdzielono je i przykryto wspólnym dachem pokrytym roślinnością.

Przystań kajakarska MOSM w Tychach, projekt: arch. Robert Skitek, fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Z pozostałych stron budynek został otoczony zielonymi skarpami. Z jego dachu rozciąga się wspaniały widok na jezioro, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić tam dodatkową ścieżkę – opisują twórcy. – Dzięki tym rozwiązaniom cała przestrzeń przed budynkiem wraz z trybunami, część zadaszona oraz cały dach stały się atrakcyjną przestrzenią publiczną, kolejnym ważnym dla ludzi elementem nabrzeża. Sekcja kajakarska tym samym zyskała nowe grono widzów, kibiców i potencjalnych wychowanków, a jej praca staje się dla mieszkańców widoczna i przejrzysta.

lokalizacja: Tychy
projekt: 2016
realizacja: 2020

powierzchnia terenu: 4901 m2
powierzchnia użytkowa: 393,6 m2

inwestor: Gmina Tychy

autor: arch. Robert Skitek
współpraca: arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Martyna Lenart-Zygmunt, arch. Wojciech Zientek
konstrukcja: Lechprojekt, Marta Weszke, Leszek Weszke, Piotr Weszke
inst. sanitarne: Projekt PL, Łukasz Plaza
inst. elektryczne: Elpro, Marcin Mikołajczyk
zieleń: Ekosystem – Pracowania Architektury Krajobrazu,
Łukasz Bielawski

zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Przystań kajakarska MOSM w Tychach, projekt: arch. Robert Skitek, fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Źródła

rsplus.pl/pl/zrealizowane/przystan-kajakarska-mosm/

Zdjęcia:

Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl