Neutralność klimatyczna dzięki drewnie w budownictwie?

Jednym ze sposobów na łagodzenie zmian klimatu jest wykorzystanie drewna w budownictwie, które ma zastępować bardziej emisyjne materiały, takie jak beton czy stal. Różnice w emisji CO2 są naprawdę znaczne. Jeden kilkukondygnacyjny budynek w technologii drewnianej zamiast betonowej to ponad 1,4 tys. ton CO2 mniej w atmosferze.

Budownictwo odpowiada
za 39% emisji dwutlenku węgla do atmosfery

Są to dane z raportu Architecture 2030. Redukcja tego wysokiego wskaźnika to cel zapisany w porozumieniu paryskim oraz Europejskim Zielonym Ładzie 2050, które to zakładają obniżenie emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2050 roku.

Jak wskazują specjaliści – dzięki zastosowaniu organicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno, sektor budowlany, zamiast być źródłem emisji dwutlenku węgla, może stać się jego naturalnym pochłaniaczem. Jedną z kluczowych spraw jest tutaj podniesienie świadomości społecznej na temat budownictwa drewnianego.

Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD S.A.

Nasze społeczeństwo, w tym zwłaszcza młodzi ludzie, jest coraz bardziej świadome. Już w tym momencie na neutralności klimatycznej zależy wielu z nas. Problemem jest jednak wciąż niski poziom świadomości w wielu kwestiach, w tym tych związanych z zaletami budownictwa drewnianego, które jest postrzegane steteorypowo. Tymczasem nowoczesne konstrukcje drewniane to synonim nowoczesności, trwałości i ekologii. Tylko poprzez zwiększone wykorzystanie prefabrykowanych elementów, spełnimy zakładane poziomy obniżenia emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Trzeba jednak zacząć od solidnej pracy edukacyjnej

– mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Jedna konstrukcja drewniana to ponad tysiąc ton CO2 w atmosferze mniej

Eksperci z Bangor University w Walii zbadali całkowity ślad węglowy wytwarzany podczas budowy 6-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego [1]. Porównano tradycyjną technologię betonową z technologią drewna klejonego krzyżowo CLT. W obliczeniach wzięto pod uwagę nie tylko prace na placu budowy, ale również emisję dwutlenku węgla związaną np. z produkcją materiałów budowlanych, transportem czy gospodarką odpadami.

Okazało się, że powstanie budynku betonowego wiąże się z emisją aż 992 ton CO2 do atmosfery, natomiast konstrukcja drewniana nie wytwarza, a przechowuje aż 426 ton CO2 dzięki zmagazynowaniu węgla w drewnie. To oznacza, że efekt netto wykorzystania technologii drewnianej zamiast betonowej to 1418 ton CO2 mniej w atmosferze.

W powyższych wyliczeniach mówimy tylko o jednym budynku. Można sobie wyobrazić, o jakich liczbach będziemy mówić w odniesieniu do całości polskiego rynku budowlanego, na którym rocznie powstaje dziesiątki tysięcy konstrukcji z betonu i stali. Stawiając na drewno w budownictwie zdecydowanie ograniczamy emisję dwutlenku węgla. To ostatni dzwonek, żebyśmy zrozumieli, że nie spełnimy norm odnośnie neutralności klimatycznej bez zwiększenia liczby konstrukcji drewnianych w całości inwestycji budowlanych w Polsce

– podsumowuje Andrzej Schleser, członek zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A. ds. handlowych.

 

 

[1] https://bit.ly/3njVgnw

Źródło:

Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD)

Zdjęcia

Zdjęcie w tle: Pixabay

Zdjęcie p. Tomasza Szlązaka: Polskie Domy Drewniane S.A.