10 rzeczy, których nie wiedziałeś o drewnie

Drewno w ostatnim czasie stało się modne – wygląda ponadczasowo i elegancko, a w dodatku jest w pełni naturalnym materiałem.

Ale co tak naprawdę o nim wiemy, poza tym, że wygląda ładnie? Jakie ma właściwości? Jakie są „drewniane rekordy”? Jesteśmy ciekawi, która z informacji najbardziej zadziwi naszych czytelników.

1. Materiał ekologiczny

Jedną z istotnych cech drewna jest pochłanianie CO2 w trakcie wzrostu (drzewo dojrzałe, które nie rośnie, nie pochłania już tyle CO2) i magazynowanie węgla. To jedyny obecnie dostępny materiał budowlany pochłaniający CO2. Jak podają Lasy Państwowe, wykorzystanie surowca drzewnego w postaci konstrukcji budowli, mebli itp., powoduje utrzymywanie węgla w formie związanej przez długie lata. Jako materiał budowlany drewno jest zatem w pełni ekologiczne.

Dodatkowo niepotrzebne elementy drewniane można wykorzystać ponownie, np. tworząc designerskie meble i elementy wykończenia wnętrz, poddać je recyklingowi (np. na płyty meblowe) lub ewentualnie wyprodukować energię, po prostu je spalając. Jednak drewno przeznaczone na opał musi być czyste, niezanieczyszczone impregnatami ochronnymi czy farbą.

2. Ciepły materiał budowlany

Drewno to świetny materiał budowlany, który jest znakomitym izolatorem. Domy wybudowane z drewna można ogrzać znacznie szybciej niż np. wybudowane z cegieł. Dobrze izolujące drewno zatrzymuje ciepło przed ucieczką.

3. Uniwersalne zastosowanie

W źródłach internetowych można natknąć się na wzmianki, że drewno ma ponad 30 tysięcy zastosowań. Kto i w jaki sposób to obliczył – nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że drewno faktycznie ma bardzo różnorodne zastosowanie. Domy, meble, rzeźby, zabawki, biżuteria, dekoracje, przybory kuchenne, a przede wszystkim cudowny wynalazek, jakim jest papier – to wszystko i wiele więcej zawdzięczamy właśnie drewnu.

4. Trwałość

Trwałość drewna zależy od gatunku drzewa, jednak odpowiednio zabezpieczone może przetrwać tysiące lat, czego dowodem są stare budynki z drewna rozsiane po całym świecie. Najciekawsze przykłady to pochodząca z XI wieku i stale zamieszkała chata rybacka położona na Wyspach Owczych oraz Hōryūji – jedna z najstarszych świątyń buddyjskich w Japonii i jednocześnie najstarszy drewniany budynek w Japonii, pochodzący z VII wieku.

5. Drewno aktywnie reaguje na poziom wilgotności

Właściwości fizyczne drewna sprawiają, że dąży ono do równowagi higroskopijnej pomiędzy własną wilgotnością a wilgotnością otoczenia. Dlatego właśnie drewniane przedmioty chłoną wilgoć z pomieszczenia, czym przyczyniają się do jej prawidłowego poziomu w mieszkaniu czy domu. Gdy powietrze jest za suche – drewno oddaje swoją wilgoć z powrotem do otoczenia.

6. Najdroższy gatunek drewna

Z rosnącego w południowo-wschodniej Azji drzewa oud z rodzaju Aquilaria pozyskuje się drewno agarowe, które jest najdroższym drewnem na świecie. Jak podają źródła internetowe, ceny jednego kilograma dobrej jakości drewna agarowego sięgają nawet kilkuset tysięcy dolarów! A wszystko przez cenną w perfumeryjnym świecie żywicę, wytwarzaną naturalnie przez drzewa oud.

7. Najlżejsze drewno

Masa drewna związana jest z jego gęstością. Najlżejsze drewno mają gatunki drzew z rodzaju żywopłon, które rosną na Kubie. Metr sześcienny takiego drewna waży tylko 44 kg. Najbardziej znane lekkie drewno ma ogorzałka wełnista (nazywana balsą), występująca w lasach Ameryki Południowej i Środkowej oraz na Karaibach. W zależności od wilgotności, drewno balsy może być nawet dwukrotnie lżejsze od korka!

8. Najcięższe drewno

Metr sześcienny drewna z żywopołonu waży tylko 44 kg, a ile waży taka sama objętość drewna uzyskanego z drzewa z rodzaju Sideroxylon? Otóż może ona dochodzić nawet do 1500 kg! Dopiero teraz widać te potężne różnice w gęstości i masie różnych gatunków drzew. Najcięższe i najtwardsze gatunki, zwane drzewami żelaznymi, występują w zwrotnikowej Afryce i Azji. Warto dodać, że w Polsce najtwardsze drewno ma grab.

9. Najdłuższa deska na świecie...

…znajduje się w Polsce! A dokładnie w skansenie budownictwa drewnianego (Centrum Edukacji i Promocji Regionu) w Szymbarku, wsi leżącej na Kaszubach, niedaleko Kościerzyny. Deska ma 36,83 metra i waży ponad 1100 kg. Uzyskano ją z rosnącej w kaszubskich lasach daglezji o wysokości 51,2 metra. By odpowiednio zaprezentować najdłuższą deskę, wybudowano specjalną wiatę.

10. Najwyższy drewniany wieżowiec na świecie

Budynek Mjøstårnet zbudowany w Brumunddal w Norwegii to obecnie najwyższy wieżowiec drewniany na świecie. Mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter. Główna konstrukcja nośna budynku to układ ramowy z GlueLam – wielkowymiarowych elementów z drewna klejonego. Stropy są drewnianymi elementami panelowymi w technologii szkieletowej, natomiast szyby windowe i klatki schodowe wykonano w technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT).

Być może drewniane wieżowce to przyszłość i będzie ich coraz więcej na całym świecie. O drewnianych wieżowcach (i nie tylko) można przeczytać w tekście profesora Jarosława Szewczyka „Drewniane miasto”.

Autor

Joanna Buharewicz

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Perkowski, architekt w Unihouse SA

Zdjęcia

Zdjęcia poglądowe: Pexels, Pixabay