Xylopolis, czyli czego może nas nauczyć natura?

Cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu zrównoważonego rozwoju dla uczniów i studentów

Dzieci jak mało kto, uważnie obserwują otaczający je świat, chłonąc wzorce, dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć je odpowiednich postaw, również proekologicznych. To, czy w dorosłym życiu będą podejmować świadome, przyjazne środowisku decyzje, zależy głównie od nas, tego, czego je nauczymy oraz tego, jak sami postępujemy na co dzień.

Jak wynika z badań, 99% dzieci ma ogólną świadomość, że o przyrodę trzeba dbać, ale już co dziesiąte nie potrafi wskazać ani jednego konkretnego przykładu takich działań[1]. W trosce o wiedzę ekologiczną najmłodszych, grupa naukowców z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku zorganizuje cykl bezpłatnych warsztatów dedykowanych zarówno najmłodszym, jak i studentom. A wszystko to w ramach projektu Xylopolis.

Projekt Xylopolis to opowieść o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią. To wizja puszczy krzemowej, czystej gospodarki, która na zasadach symbiozy z przyrodą tworzy ekosystem dwóch spójnych organizmów wzajemnie wspierających się i dbających o siebie.

To właśnie relacja między naturą a ludźmi i ich wzajemny szacunek, będzie motywem przewodnim cyklu warsztatów skierowanych do najmłodszych.

Zajęcia podzielone będą na cztery bloki tematyczne, z czego każdy z nich będzie dotyczył innego, ważnego z punktu widzenia ochrony środowiska, tematu.

13 września w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku odbyły się warsztaty pt. Domki dla owadów zapylających sposobem na bioróżnorodność. Uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Białymstoku dowiedzieli się na nich, dlaczego powinniśmy troszczyć się o zapylacze i jak można to robić. Zbudowali też samodzielnie domek dla owadów z naturalnych materiałów, takich jak drewno, glina, słoma czy trzcinowe rurki. Warsztaty poprowadziły studentki Koła Naukowego Biologów UwB pod opieką dr Agaty Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii.

24 września chemicy z Uniwersytetu w Białymstoku zaproszą dzieci na warsztaty Recykling – czyli zużywajmy mniej i mądrzej. Uczniowie dowiedzą się, co dzieje się ze śmieciami, które wytwarzamy, z czego powstają różne materiały, które z nich można ponownie wykorzystać i jak dobrze sortować odpady.

Pod hasłem Miasto bez smogu odbędą się zajęcia z 28 września. Wykładowcy i studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej opowiedzą dzieciom o zanieczyszczeniu powietrza w mieście, pozyskiwaniu czystej energii oraz energetycznej pasywności budynków. Uczniowie będą m.in. samodzielnie odczytywać i interpretować informacje zebrane przez aparaturę pomiarową monitorującą poziom zanieczyszczenia powietrza.

Apteka z lasu – to zajęcia, na które 29 września zaprosi do siebie dzieci Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej (Hajnówka). Uczniowie wybiorą się na praktyczne zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej, gdzie zbiorą grzyby i rośliny o potencjale leczniczym. Potem m.in. będą badać je pod mikroskopem.

W każdym z warsztatów weźmie udział co najmniej 15 dzieci. Zajęcia zostaną zarejestrowane, a potem udostępnione online, na stronie projektu. Dzięki temu z poruszanymi zagadnieniami będą mogli zapoznać się wszyscy chętni w domowym zaciszu albo podczas wspólnych zajęć w szkołach czy grupach zainteresowań.

Domki w kampusie UwB, fot. J. Sadowska, UwB

Ekologiczny design thinking dla studentów

Organizatorzy zajęć przygotowali również propozycję dla studentów. Będą to dwudniowe praktyczne, intensywne warsztaty oparte na metodzie design thinking podczas którego uczestnicy będą musieli stanąć przed wyzwaniem  „Miasto 2050” – promocja idei zrównoważonych, zielonych miast przyszłości”.

Design thinking to metoda twórczego rozwiązywania problemów, której celem jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań poprzez wykorzystywanie specyficznych metod pracy, pobudzających kreatywność, jednocześnie mając na uwadze przełożenie proponowanych rozwiązań na schemat biznesowy.

Warsztaty odbędą się w październiku. Szczegóły wydarzenia będą komunikowane na stronie projektu Xylopolis.

 

[1] http://playdo.pl/raport_playdo.pdf

Zdjęcia

J. Sadowska, UwB, Ł. Nowicki, UwB oraz Wydział Biologii UwB

Partnerzy

Patroni medialni