Wiadomo, gdzie powstanie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis

Decyzję o lokalizacji ogłosił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 5 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. To właśnie tu powstanie Centrum Xylopolis. Rekomendację przyjął wcześniej i zaakceptował zarząd województwa.

Rozważano trzy miejsca

Jak tłumaczył marszałek, wybór odpowiedniej lokalizacji był niezwykle istotny, ponieważ podobnej instytucji nie ma nigdzie na świecie. Xylopolis będzie odwiedzane przez turystów nie tylko z Polski, ale też z całej Europy. Dlatego warunki powierzchniowe odegrały decydującą rolę. Zespół ekspertów pod przewodnictwem architekta Jana Kabaca rozpatrywał walory trzech miejsc: kampusów Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu w Białymstoku oraz PMKL. Najkorzystniejsza okazała się ostatnia lokalizacja.

– Budynek ma liczyć ok. 8 tys. metrów kwadratowych, a odwiedzających może być – zgodnie z naszymi przewidywaniami, kiedy centrum stanie się już popularne – do 2 tys. dziennie. – mówił prof. Lech Dzienis.

Na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej pod lokalizację Centrum Xylopolis zostaną przeznaczone aż 4 hektary. To odpowiednio duży teren dla tej inwestycji.

Fot. Paweł Krukowski, Urząd Marszałkowski

Zalety lokalizacji w PMKL

Oprócz największej powierzchni spośród rozważanych miejsc, lokalizacja w PMKL posiada też inne walory. Po pierwsze jest dobrze skomunikowana. Dodatkowe atuty to niezagospodarowanie terenu oraz sąsiedztwo wielu zabytkowych drewnianych budynków należących do Podlaskiego Muzeum Wsi, które idealnie nadają się, by stanowić część ekspozycji Xylpolis. Marszałek Artur Kosicki ocenia, że te pozornie różne instytucje – centrum nauki i muzeum, będą się znakomicie uzupełniały.

Fot. Paweł Krukowski, Urząd Marszałkowski

Czego będzie dotyczyła działalność Centrum?

Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie przewidziano jako miejsce nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów drewna, które będzie zajmować się promocją sztuki oraz gospodarki opartej o drewno. Koncepcja przewiduje trzy obszary działalności centrum: obszar wystawienniczy, edukacyjno-naukowy oraz obszar wsparcia biznesu.

 

Cała idea Xylopolis rozpoczęła się w 2019 roku w trakcie przygotowań do wystawy EXPO 2020 w Dubaju. O początkach przeczytasz w tekście Podlaskie Zasilane Naturą – serce Xylopolis.

Zdjęcia

Paweł Krukowski, Urząd Marszałkowski

Źródło

https://podlaskie.eu/region/xylopolis-w-podlaskim-muzeum-kultury-ludowej.html