Unikalne przedsięwzięcie multimedialne „Xyloterapia – Echo”

Niezwykłe doświadczenia płynące z połączenia dźwięków natury, autorskiej muzyki ambientowej oraz wideo prezentującego wybrane drzewa z województwa podlaskiego – tak najkrócej można opisać projekt  „Xyloterapia – Echo”. Inicjatywa jest efektem współpracy wybitnych polskich i zagranicznych artystów, związanych z regionem. Projekt powstaje pod dyrekcją artystyczną Wiktora Szczygła, podlaskiego producenta muzycznego znanego jako Sw@da. Inicjatywa promuje nowo powstającą instytucję kultury Województwa Podlaskiego jaką jest XYLOPOLIS Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

Projekt obejmuje stworzenie dziesięciu filmów o długości od 30 do 60 minut. Każdy z nich będzie poświęcony jednemu konkretnemu drzewu oraz będzie stanowił unikalną opowieść, przenoszącą odbiorcę do magicznego świata lasu, gdzie drzewa stają się bohaterami ze swoją indywidualnie skomponowaną ścieżką dźwiękową. To nie tylko artystyczne dzieło, lecz również sposób na pogłębienie relacji pomiędzy drzewem a widzem.

Województwo podlaskie, z bogatym dziedzictwem przyrodniczym i chronionymi obszarami, stanowi doskonałe tło dla tego projektu oraz inspiruje do tworzenia tego rodzaju dzieł. „Xyloterapia – Echo” ma na celu skierowanie uwagi mieszkańców na wartości środowiska naturalnego regionu, gdzie drzewa od wieków są nieodłączną częścią życia codziennego.

Muzyka ambientowa, będąca muzycznym tłem dla projektu, doskonale wpisuje się w ideę przedsięwzięcia.

Jesteśmy zmęczeni. Współczesny ludzki umysł jest przeciążony nadmiarem informacji, działaniem na pełnych obrotach, przetwarzaniem mnóstwa złożonych operacji. Projekt „Xyloterapia – Echo” jest koncepcją uspokajającego doświadczania relacji człowieka z naturą, a muzycznym tłem, które idealnie wpisuje się w tę przestrzeń, jest muzyka ambientowa. Staje się ona coraz bardziej popularna, ponieważ coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie poziomu stresu i niepokoju w codziennym życiu. Powolne (czasami zmienne) tempo pomaga słuchaczom zanurzyć się w dźwiękowej sferze, dając odbiorcy wystarczająco dużo czasu i przestrzeni, aby zbadać jej subtelności

tłumaczy Wiktor Szczygieł, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, doświadczony producent muzyczny związany z Podlasiem, który zdobył uznanie w wielu prestiżowych konkursach i wydarzeniach muzycznych.

Artysta jest też laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury oraz stworzył muzykę na potrzeby wystawy XYLOPOLIS w czasie EXPO 2020 w Dubaju.

„Xyloterapia – Echo” to nie tylko projekt multimedialny, ale również zaproszenie do refleksji nad relacją człowieka z naturą, a także do bezpośredniego kontaktu z nią. Idea nie tylko czerpie z elektronicznych mediów, ale także skłania do przeżycia chwil w prawdziwie leśnym otoczeniu, inspirując do współżycia w równowadze z naturą.

Współpraca z wybitnymi artystami z kraju i zagranicy pozwoli na stworzenie unikalnego dzieła, łączącego nowoczesność z naturalnym dziedzictwem regionu. Kolejne filmy powstające w ramach projektu będzie można oglądać na kanale XYLOPOLIS w serwisie YouTube.