Reprezentacja Uniwersytetu w Białymstoku na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju

Piątka studentów Uniwersytetu w Białymstoku dołączy do załogi Pawilonu Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020, jaka w październiku bieżącego roku rozpocznie się w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Żacy z największej podlaskiej uczelni odbędą tam trzymiesięczne praktyki studenckie.

Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa. W lutym odpowiedzieli na ogłoszenie rekrutacyjne, teraz – szykują się do wyjazdu do Dubaju.

Od razu wiedziałam, że to szansa dla mnie, to jest coś czego szukałam, czego oczekiwałam od studiów: szansy na rozwój, na zrobienie czegoś więcej – mówi Katarzyna Gdula wspominając dzień, gdy zobaczyła ogłoszenie rekrutacyjne. – Jestem człowiekiem ambitnym, otwartym i bardzo chętnie podejmuję nowe działania.

Katarzyna Gdula, fot. UwB

Do udziału w rekrutacji nie trzeba też było namawiać Mileny Łuckiewicz:

Gdy zobaczyłam w skrzynce mailowej informację o studentach poszukiwanych na praktyki w Dubaju, pomyślałam, że to wielka szansa dla mnie. Nie było momentu zawahania. To świetna możliwość rozwoju, poznania nowych ludzi i muszę tam jechać – relacjonuje studentka ekonomii.

Milena Łuckiewicz, fot. UwB

Aby zdobyć zaproszenie do Dubaju studenci musieli przejść kilkuetapową rekrutację: zaprezentować siebie, swoje umiejętności, doświadczenia, osobowość i pasje. Praktyki studenckie podczas Expo 2020 zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i to ona dokonała ostatecznego wyboru piątki szczęśliwców spośród blisko 50 zgłoszeń studentów Uniwersytetu w Białymstoku.

Studenci nie kryją emocji, jakie towarzyszą im w związku z wyjazdem do Dubaju, zaplanowanym na koniec września.

–Jestem podekscytowany uczestnictwem w tak wielkim, międzynarodowym projekcie, tym, że będę mógł rozwinąć skrzydła, pokazać swoje umiejętności, a przede wszystkim dobrze się bawić: zwiedzić ponownie Emiraty, zobaczyć tamtejsze cuda architektury oraz spotkać ludzi, którzy tam żyją. A w polskim pawilonie chciałbym osobiście pokazać, co ja kocham w Polsce – wylicza Olaf Moczydłowski.

Olaf Moczydłowski, fot. UwB

– W perspektywie aktualnych białostockich upałów, gdy pomyślę, że pojadę do Dubaju i przywita mnie 50 stopni, to mam nadzieję, że się nie roztopię – uśmiecha się Laura Anastazja Gordziejczyk. – Widzę też, że na pewno będę musiała włożyć sporo wysiłku w pobyt tam, w siebie, żeby czuć się komfortowo, czegoś się nauczyć i dać coś od siebie, bo po to tam jadę – dodaje.

Laura Gordziejczyk, fot. UwB

Z pobytem na Expo 2020 wiążą też sporo nadziei:

– Dużo okazji, dużo możliwości do samorozwoju, w szczególności pod kątem kariery, a także pod kątem rozwinięcia moich możliwości językowych. Nawet ostatnio zaczęłam myśleć o tym, żeby rozpocząć naukę języka arabskiego, skoro wyjeżdżam do Dubaju. A oprócz tego, to na pewno fantastyczni ludzie, którzy tam wyjeżdżają i których poznamy – mówi Karolina Lasota. – Życzę sobie i innym uczestnikom, by okazało się to przygodą naszego życia.

Karolina Lasota, fot. UwB

Oprócz studentów z Uniwersytetu w Białymstoku na praktyki do Dubaju polecą też żacy z Grupy Uczelni Vistula, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. W sumie szeregi Zespołu Pawilonu Polski zasili 150 studentów z całej Polski. Podobnie jak w przypadku żaków z pozostałych uczelni publicznych (UW, UE, UŁ), pobyt reprezentantów UwB sfinansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jak można przeczytać na stronie https://expo.gov.pl/expo-2020, Expo 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się największym show w historii. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID19, Expo 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021 r. a 31 marca 2022 r.

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Odbywają się co 5 lat, a ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Podczas tegorocznej wystawy organizatorzy spodziewają się nawet 250 mln gości.

Pobyt studentów z Uniwersytetu w Białymstoku w Dubaju zbiegnie się z czasem wspólnej prezentacji Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska podczas Expo, organizowanej pod hasłem Xylopolis. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent i zostało dofinansowane jest ze środków NFOŚiGW. Studenci z UwB będą zaangażowani m.in. w obsługę wystawy pt. Xylopolis w strefie wystaw czasowych Pawilonu Polski.

Reprezentanci UwB na EXBO Dubai 2020 - od lewej: Milena Łuckiewicz, Olaf Moczydłowski, Karolina Lasotaf, Laura Gordziejczyk, Katarzyna Gdula, fot. UwB

Autor

Katarzyna Dziedzik

Zdjęcia

UwB

Partnerzy

Patroni medialni