Recykling – czyli zużywajmy mniej i mądrzej

Co dzieje się ze śmieciami, które wytwarzamy? Z czego powstają różne materiały i które z nich można ponownie wykorzystać? Jak dobrze sortować odpady? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy zajęć pt. „Recykling – czyli zużywajmy mniej i mądrzej”, jakie odbyły się 24.09.2021 na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. To drugie z cyklu warsztatów w ramach projektu Xylopolis.

W zajęciach wzięło udział 17 ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Białymstoku. Młodzież mogła w formie konkursu sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą sortowania śmieci z gospodarstw domowych: do jakich pojemników na odpady powinny trafić różne materiały, np. zużyte opakowania do żywności, izolacje kabli, zabawki, ubrania, rękawiczki lub baloniki i od czego zależy, czy można je ponownie wykorzystać.

Druga część warsztatów odbyła się w chemicznym laboratorium, gdzie młodzież brała udział w eksperymentach. M.in. na przykładzie spienionego polistyrenu, powszechnie nazywanego styropianem, uczniowie dowiedzieli się na czym polega recykling materiałowy. Obserwowali odgazowanie polistyrenu, a z uzyskanej masy mogli wykonać własnoręcznie niewielkie figurki. Podczas eksperymentów pod dygestorium przeprowadzali natomiast kontrolowane spalanie niewielkich ilości polimerów, np. polietylenu wykorzystywanego do produkcji strzykawek czy gumy. W ten sposób mogli przekonać się, że takie materiały mocno dymią, a ich spalaniu towarzyszy wydzielanie rozmaitych szkodliwych związków.

Warsztaty poprowadzili doktoranci na Wydziale Chemii UwB – mgr Paweł Misiak i mgr Dawid Szymczuk. Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowała dr hab. Agnieszka Wilczewska, prof. UwB.

Zajęcia były kolejnym przedsięwzięciem edukacyjnym skierowanym do dzieci, a zrealizowanym w ramach projektu Xylopolis. W połowie września odbyły się warsztaty w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym dotyczące budowy domków dla owadów zapylających. W przyszłym tygodniu odbędą się jeszcze 2 spotkania edukacyjne, tym razem przygotowane przez wykładowców i studentów Politechniki Białostockiej. Warsztat „Miasto bez smogu” odbędzie się 28 września w Laboratorium Architektury Energooszczędnej (LAE) na Wydziale Architektury, a warsztat „Apteka z lasu” – 29 września w Instytucie Nauk Leśnych PB w Hajnówce oraz w terenie – w okolicach Hajnówki i Sacharewa.

O pozostałych warsztatach można przeczytać tu: https://www.xylopolis.pl/aktualnosci/xylopolis-czyli-czego-moze-nas-nauczyc-natura/

Fot. K. Dziedzik, UwB

Partnerzy

Patroni medialni