Podlaskie Xylopolis w Dubaju

Wspólna prezentacja Województwa Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska pod hasłem Xylopolis będzie częścią Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Region zaprezentuje ją w trakcie Tygodnia Podlaskiego, 15-24 października 2021 r. Szczegóły przedsięwzięcia zostały przedstawione podczas konferencji prasowej (27.05), która zainaugurowała kampanię promocyjną projektu.

Celem podlaskiej prezentacji podczas Tygodnia Podlaskiego w Dubaju będzie promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Jej głównym akcentem będzie wystawa Xylopolis (czyli miasto z drewna).

Wizytówka Polski

– Przedsięwzięcie wpisuje się w hasło naszego województwa „Podlaskie zasilane naturą”. Drewno, lasy to jedne z naszych największych bogactw. W prezentacji Xylopolis pokazujemy, jak je wykorzystać w gospodarce i sztuce, i przede wszystkim, jak to zrobić rozumnie. Chcemy również przedstawić historię regionu przez pryzmat drewna – powiedział na konferencji Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Cenię sobie ten projekt, ponieważ jest taki, jak nasze województwo – ciekawy, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju – dodał.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska włączyło się do projektu z kilku powodów.

– Po pierwsze, ta wystawa to wizytówka Polski, egzemplifikacja polskiej przyrody. To bogactwo, które traktujemy jako coś normalnego, tymczasem jest wyjątkowe i trzeba o nie dbać – przyznał  Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Jednym z powodów jest również współpraca przy tej wystawie tak wielu instytucji. W przedsięwzięcie włączyło się bowiem wielu partnerów. Województwo i ministerstwo realizują je w partnerstwie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Fundacją Grupy Unibep Unitalent, która była pomysłodawcą wykorzystania drewna jako głównego motywu wystawy.

– Ziarno było nasze, ale padło na dobrą glebę, którą było kierownictwo urzędu marszałkowskiego. I świetnie się rozwinęło. A potem w dbanie o nie zaangażowało się tak wielu fantastycznych partnerów – stwierdził Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Fundacji Grupy Unibep Unitalent.

Najlepiej dopasowany puzzel

Xylopolis to opowieść o mariażu natury z nowoczesną technologią. Historia głęboko osadzona w rzeczywistości podlaskiego regionu, w którym lasy są jednym z najcenniejszych bogactw przyrodniczych, a drewno – surowcem, który od zawsze miał wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym. Wystawa połączy wiedzę o podlaskiej naturze z przykładami potencjału, kreatywności i osiągnięć mieszkańców w obszarze badań, nowych technologii, rozwojowych branż gospodarki czy sztuki.  Będzie prezentowana w Pawilonie Polskim jako pierwsza wystawa regionalna.

– Nasz pawilon jest na ostatniej prostej. Hasło Polski w Dubaju brzmi ”Kreatywność inspirowana naturą”. Nie ma bardziej dopasowanego do tego hasła puzzla niż Xylopolis – ocenił Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 Dubai.

Warto dodać, że udział w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju jest jednym z kluczowych projektów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w zakresie zagranicznej promocji gospodarczej. To wyjątkowa szansa na prezentację potencjału naszego kraju na Bliskim Wschodzie, który jest światowym centrum wymiany handlowej. 

Wystawie towarzyszyć będą występy artystyczne znanej grupy Fair Play Crew ze specjalnym programem „Komedia zasilana naturą” oraz pokaz elektromobilnych rowerów przyszłości, przygotowany przez Adama Zdanowicza, twórcę największej w Polsce pracowni rowerów customowych.

Odwiedzający Pawilon Polski w Tygodniu Podlaskim będą mieli okazję uczestniczyć również w rodzinnych warsztatach, prowadzonych przez studentów Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki podlaskim uczelniom, region zaprezentuje przykłady nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak łaziki marsjańskie, które zamiast eksploatacji odległych planet mogą w przyszłości służyć zachowaniu pierwotnej natury. Zwiedzający nauczą się również budowania z naturalnych materiałów domków dla owadów, co przyczyni się do upowszechniania postaw proekologicznych.

Już teraz, w ramach promocji przedsięwzięcia, ruszyła strona internetowa Xylopolis, która jest nie tylko źródłem informacji o wystawie, ale także narzędziem edukacji ekologicznej.

Centrum nauki i sztuki o drewnie

Po wystawie, po raz pierwszy w historii, pawilon wróci częściowo do kraju, a konkretnie – do województwa podlaskiego. Stanie się jednym z elementów przedsięwzięcia, które planuje Podlaskie.

– Pracujemy nad tym, jak wydamy pieniądze w nowej perspektywie finansowej. I jednym z projektów strategicznych, który chcielibyśmy zrealizować, jest centrum nauki i sztuki o drewnie. W jego funkcjonowanie zamierzamy zaangażować wszystkich partnerów, z którymi współpracujemy przy wystawie w Dubaju – zapowiedział marszałek Artur Kosicki.

Jego deklaracja spodobała się uczestnikom konferencji.

Barbara Likowska-Matys
red.: Izabela Smaczna-Jórczykowska

Zdjęcia

Mateusz Duchnowski