Ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń do konkursu o ekobudownictwie

Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu o ekobudownictwie.

Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy. Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu

Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana.  Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.

Inspiracje związane z budynkami 

1. Czy znasz jakiś budynek wykonany z naturalnych materiałów? Zrób infografikę lub opisz jakie materiały zastosowano i dlaczego są przyjazne dla środowiska.

2. Wyobraź sobie swój przyszły dom. Jakbyś go zaprojektował i z jakich materiałów będzie zbudowany i dlaczego właśnie w taki sposób? Jakbyś go urządził, żeby był przyjazny dla środowiska? Jakie ekologiczne instalacje zastosowałbyś w budynku?

3. Znasz inteligentne systemy pomagające oszczędzać energię np. sterowanie żaluzjami lub temperaturą w pomieszczeniach?  Opisz je lub zrób film pokazujący takie rozwiązania.

4. Słyszałeś o trendzie coliving? Dobrym przykładem budynków zbudowanych w myśl tej koncepcji są akademiki. Coliving to oszczędność miejsca, współdzielone przestrzenie czy wspólnie używane sprzęty. Zaprezentuj ten interesujący trend w wybranej przez Ciebie formie.

5. Jesteś posiadaczem paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła? Wiesz jak działają te instalacje? Wyjaśnij to w swojej pracy konkursowej, kładąc nacisk na korzyści ekologiczne płynące z korzystania z tych urządzeń.

6. Zauważyłeś rozbierany budynek? Czy materiały z rozbiórki muszą trafić na wysypisko? Opisz lub pokaż graficznie, które z elementów lub materiałów z tego budynku mogą być ponownie użyte.

7. Co zrobić, aby budynki były bardziej efektywne energetycznie? Zaprezentuj swoje pomysły w kilku krokach.

Źródło: https://www.facebook.com/MKiSGOVPL

Inspiracje związane z miastami 

1. Wyobraź sobie miasto z niewielką liczbą samochodów, dużą ilością zieleni i miejsca dla pieszych. Zrób infografikę lub opisz, jak działa carsharing i jak może on wpłynąć na  zabudowę miast.

2. W Twojej miejscowości są ciekawe, ekologiczne rozwiązania np. zielone przystanki, stacje ładowania samochodów elektrycznych lub zielone przestrzenie, które wcześniej były zabetonowane? Podziel się z nami inspirującymi pomysłami.

Inspiracje związane z wykorzystaniem zieleni i wody deszczowej 

1. Czy znasz budynki z zielonym dachem? Taki dach może nie tylko być fantastycznym miejscem do spędzania wolnego czasu. Jest również korzystny dla klimatu i środowiska. Opowiedz nam więcej o tych korzyściach.

2. Dlaczego zieleń jest ważna w naszym życiu? Jak zintegrować ją z budynkami? Wypowiedz się na ten temat w formie filmu, infografiki lub tekstu.

3. Zbieranie deszczówki jest korzystne dla środowiska, a także naszych finansów. Napisz, dlaczego warto zainwestować w taką instalację.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie:

1. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe: rower, hulajnoga elektryczna, smartwatch.
2. Jeśli znajdziesz się w gronie zwycięzców, Twoja praca zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
3. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w czasopismach „Architektura Murator” oraz „Architektura & Biznes”.
4. Dzięki udziałowi w konkursie będziesz miał okazję podzielić się swoją wiedzą
5. Twój projekt konkursowy zostanie oceniony przez jury złożone z uznanych specjalistów z Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zgłoszenia można wysyłać do 14 marca 2022 r. do godz. 16:00. Wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące zgłoszenia na konkurs znajdują się na stronie projektu Dom z klimatem. (Link także w źródle poniżej).

 

 

Źródło tekstu: https://www.domzklimatem.gov.pl/konkurs-o-ekobudownictwie#konkurs-o-ekobudownictwie

Źródło grafiki konkursowej: https://www.facebook.com/MKiSGOVPL/posts/322615789901846

Zdjęcie w tle: rawpixel.com/Freepik