Miasto bez smogu. Warsztaty w ramach projektu Xylopolis

Uczniowie z klasy VII a Szkoły Podstawowej w Sobolewie wzięli udział w warsztatach „Miasto bez smogu”, kolejnym spotkaniu edukacyjnym naukowców z młodzieżą, organizowanym w ramach projektu Xylopolis.

W Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnej na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej poprowadził je dr inż. arch. Adam Turecki, który uczulał nastolatków na fakt, że to, jakim powietrzem oddychamy, zależy w ogromnej mierze od naszych decyzji podejmowanych każdego dnia.

Fot. Jerzy Doroszkiewicz

Warsztaty odbyły się w wyjątkowym obiekcie. To Laboratorium Architektury Energooszczędnej i Energii Odnawialnej. Zwiedzając poszczególne pomieszczenia, uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają nowoczesne urządzenia rekuperacyjne czy pompy ciepła.

– Młodzież trochę mnie zaskoczyła, bo okazuje się, że jedna trzecia rodzin z tej klasy ma fotowoltaikę, kilka rodzin ma pompy ciepła, zatem sporo już wiedzą o poszanowaniu energii – dodaje dr Turecki.

Fot. Jerzy Doroszkiewicz

Uczniowie mogli wgrać do swoich smartfonów aplikację, która w połączeniu z pyłomierzem, pozwalała na pomiary zapylenia powietrza. Mogli też przekonać się, jakie szkody wiążą się z zapylonym powietrzem i jak działają panele fotowoltaiczne.

– Ekologia jest ważnym elementem nauczania, bo dzieciaki będą kiedyś żyć w świecie, który powinien być czysty, a jest różnie –  mówi Iwona Magrel-Kania, wychowawczyni klasy VII a z Sobolewa. – Warsztaty „Miasto bez smogu” to świetny pomysł dla dzieci. Mogą poznać problem zanieczyszczenia powietrza bardziej namacalnie i zobaczyć nowe technologie – rekuperację, fotowoltaikę – im więcej takich zajęć, tym lepiej.

Ochrona środowiska może zapobiec zmianom klimatu, żeby wszystkiego nie zepsuć – twierdzi Paweł Zapora, jeden z uczestników zajęć. – Warto też dbać o inne stworzenia, bo nie jesteśmy ostatnim pokoleniem, które będzie na tej Ziemi.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Xylopolis, który łączy działania z zakresu edukacji ekologicznej z wystawą, która miała swoją premierę w dniach 1-24 października 2021 r. podczas Expo 2020 w Dubaju. Wystawa  Xylopolis stanowi opowieść o mariażu pierwotnej natury z nowoczesną technologią, co wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. To wizja puszczy krzemowej, w której harmonijnie funkcjonują obok siebie dwa ekosystemy – leśny oraz miejski.

O pozostałych warsztatach można przeczytać w tekście Xylopolis, czyli czego może nas nauczyć natura?