Dzieło Leona Tarasewicza będzie promować Xylopolis podczas Expo 2020 w Dubaju

13,5 na 3,4 metra i niemal 46 mkw. powierzchni. Właśnie taką powierzchnię zajmuje największe dzieło profesora Leona Tarasewicza, które będzie promować Xylopolis w Dubaju. 18 sierpnia 2021 r. w Fabryce Domów Modułowych Unihouse SA miała miejsce oficjalna prezentacja dzieła prof. Leona Tarasewicza, które będzie prezentowane w Pawilonie Polskim w czasie Expo 2020 w Dubaju.

W specjalnym spotkaniu wzięli udział, prócz Leona Tarasewicza, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Monika Dyląg-Sajór, Z-ca Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju oraz Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA.

Co znany polski malarz abstrakcyjny robi w hali produkującej drewniane domy? Oczywiście maluje. Ten artysta to Leon Tarasewicz, a przedsiębiorstwo budowlane, które udostępniło mu swoje wnętrze to Unibep, a dokładnie Unihouse, twórca idei, z której narodziło się Xylopolis, projekt w ramach którego będzie prezentowane dzieło podczas Expo w Dubaju. To niecodzienne spotkanie zainicjował Marszałek Województwa Podlaskiego.

Prof. Leon Tarasewicz na tle Dzieła, fot. Dawid Wappa

Realizacje Tarasewicza na rodzimym Podlasiu należą raczej do rzadkości

Jego oryginalny, charakterystyczny styl został doceniony m.in w Biennale w São Paulo w roku 1987 i w „Aperto ’88” w ramach weneckiego Biennale. W Polsce Tarasewicz stale współpracuje m.in. z warszawską Galerią Foksal, gdzie w roku 1984 zadebiutował, a także Galerią Białą w Lublinie. Co więc się stało, że znany artysta ruszył ze swojej rodzinnej wsi w fabryczny plener do oddalonego o niespełna 60 km Bielska Podlaskiego? Impuls do tego wydarzenia wyszedł z oddalonego o 6 tys. km. Dubaju, bo właśnie tam
1 października tego roku rozpoczyna się Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai, a najnowsza praca Tarasewicza ma być wizualną dominantą wystawy województwa podlaskiego i Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Pawilonie Polski.

Motywem przewodnim światowej wystawy w Dubaju jest zrównoważony rozwój, idea, która w dobie pandemii i pierwszych zwiastunów katastrofy klimatycznej nabrała nie tylko aktualności, ale wręcz moralnego imperatywu do natychmiastowego działania. Odpowiedzią na te wyzwanie jest zaproponowana przez województwo podlaskie wizja Xylopolis – miasta przyszłości, opartego na organicznej symbiozie natury i technologii. Promotorem takiej symbiozy jest Unihouse, który już od ponad 13 lat specjalizuje się w nowoczesnym budownictwie drewnianym. A Leon Tarasewicz również od lat podkreśla, że czerpie swoje abstrakcyjne inspiracje z miarowości leśnych pejzaży, rytmiki polnych bruzd, a nawet geometrii ptasich lotów.

Fragment Dzieła Leona Tarasewicza

Dzieło mistrza robi wrażenie

Będzie miało rozmiary: 13,5 na 3,4 metra, co daje w sumie niemal aż 46 mkw. powierzchni. To największe dzieło profesora Tarasewicza, które kiedykolwiek namalował na płótnie. Było ono tworzone przez ponad dwa tygodnie – niemal codziennie mistrz z Walił (powiat białostocki) spędzał w hali Unihouse kilka godzin, realizując swoją wizję dzieła. Dzieło zaskakuje i inspiruje, jest naładowane emocjami. Swoją polską premierę miało 18 sierpnia na specjalnej konferencji, która miała miejsce tam, gdzie dzieło zostało stworzone. 1 października zostanie zaprezentowane światu, w czasie wystawy Expo 2020 w Dubaju. Profesor Tarasewicz dołączył także do grona Ambasadorów udziału Polski i Podlasia w Wystawie Światowej.

Prof. Leon Tarasewicz podpisujący swoje Dzieło, fot. Dawid Wappa

Zdjęcia

Dawid Wappa

Partnerzy

Patroni medialni