5 studentów UwB gotowych na Expo 2020 Dubai

Pięcioro Studentów Uniwersytetu w Białymstoku poleci pod koniec września do Dubaju, gdzie będą zaangażowani w obsługę Pawilonu Polski podczas Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.

Odbędą tam trzymiesięczne praktyki studenckie, zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz Pawilon Polski. Ich realizacja jest możliwa dzięki środkom z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W poniedziałek, 13 września studenci spotkali się z rektorem UwB, marszałkiem województwa i przedstawicielką PAIH.

Praktyki w Dubaju rozpoczną się 1 października. Aby się na nie dostać, studenci musieli przejść kilkustopniową rekrutację: zaprezentować siebie, swoje umiejętności, doświadczenia, osobowość i pasje. Z sukcesem zrobili to Katarzyna Gdula z Wydziału Chemii, Laura Anastazja Gordziejczyk z Wydziału Filologicznego, Milena Łuckiewicz z Wydziału Ekonomii i Finansów, a także Karolina Lasota i Olaf Moczydłowski z Wydziału Prawa.

Fot. Ł. Nowicki

– To znakomici młodzi ludzie. Jestem pewien w stu procentach, że będą nas godnie reprezentować w Dubaju. Co więcej, przywiozą doświadczenia z wystawy i tutaj będą je rozwijać. Trzymam kciuki, by po powrocie powiedzieli, że było super – podkreślał prof. Robert Ciborowski, który w poniedziałek 13 września spotkał się ze studentami w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym podczas konferencji prasowej.

Wzięli w niej udział także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz zdalnie Marta Zielińska, przedstawicielka Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Ta piątka to ludzie pełni entuzjazmu. Mają swoje unikalne pasje, którymi, mamy nadzieję, będą chcieli pochwalić się podczas Expo. Wiemy też, że doskonale znają Pawilon Polski i ideę wystawy Expo, wiedzą o czym będą opowiadać zwiedzającym. Znają swój zakres obowiązków i przyjmują go z dumą – mówiła Marta Zielińska, koordynatorka współpracy z regionami i uczelniami z Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai.

Fot. Ł. Nowicki

Podkreślała, że studenci UwB mogą czuć się wybrańcami, bo z sukcesem zakończyli rekrutację, podczas której zostało przeprowadzonych blisko 600 rozmów, a także dlatego, że pochodzą z województwa podlaskiego, które szczególnie wyróżni się na Expo: wspólna prezentacja Podlaskiego oraz resortu klimatu i środowiska, pod hasłem Xylopolis, otwiera cykl prezentacji regionalnych.

– Będziecie reprezentowali nasz region. To od kontaktów z wami będzie zależało, jak Podlaskie będą postrzegali ludzie, którzy nas odwiedzą. Spoczywa na was duża odpowiedzialność, ale – jak słyszałem od pana rektora i służb, które was rekrutowały do tego przedsięwzięcia – jesteście najlepsi z najlepszych. I to jest najważniejsze. Dziękuję, że zechcieliście w tym konkursie wziąć udział – mówił marszałek Artur Kosicki, gratulując studentom.

– To dla nas olbrzymi zaszczyt, że możemy reprezentować nie tylko naszą uczelnię, miasto Białystok, województwo podlaskie, ale także całą Polskę. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, pokazać, co my kochamy w naszym rodzinnym mieście, regionie, Ojczyźnie – zapewniał Olaf Moczydłowski.

Fot. Ł. Nowicki

Jakie nadzieje żacy wiążą z wyjazdem do Dubaju?

z Liczymy przede wszystkim na niezapomnianą przygodę życia. Chcemy, by nie było to doświadczenie skoncentrowane wyłącznie na naszej przyszłej karierze, bo ważne są też takie wartości jak poznanie samego siebie, przygoda, wspomnienia – wymieniała Karolina Lasota.

Podczas spotkania studenci podpisali symbolicznie po 1 egzemplarzu umowy na praktyki. Otrzymali też upominki od marszałka Artura Kosickiego oraz plecaczki z zestawem gadżetów od rektora prof. Roberta Ciborowskiego.

Bezpośrednio po spotkaniu prasowym, w ramach projektu Xylopolis, zostały zorganizowane warsztaty z budowania domków dla owadów zapylających. Wzięły w nich udział dzieci z jednej z białostockich szkół. Poprowadzili je studenci z Koła Naukowego Biologów, pod opieką merytoryczną dr Agaty Kostro-Ambroziak. Podobne zajęcia, z inicjatywy UwB, będą też realizowane dla dzieci w Pawilonie Polski podczas podlaskiej prezentacji. W ich prowadzenie będą zaangażowani studenci, którzy odbędą praktyki w Dubaju, dlatego teraz przyglądali się warsztatom prowadzonym przez biologów.

Fot. Ł. Nowicki

Jak można przeczytać na stronie https://expo.gov.pl/ do obsługi Pawilonu Polski podczas Expo 2020 Dubai zaangażowanych zostanie w sumie 150 studentów z 5 polskich uczelni (oprócz UwB to Grupa Uczelni Vistula, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Łódzki). Organizacja praktyk podczas Expo 2020 Dubai ma na celu – poza zapewnieniem codziennej obsługi ekspozycji – umożliwienie młodym ludziom zdobycia unikalnego doświadczenia w środowisku międzynarodowym podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczego na świecie. Studenci zyskają także niepowtarzalną  możliwość podniesienia kompetencji zawodowych i językowych podczas organizacji konferencji branżowych, wizyt oficjalnych delegacji międzynarodowych w Pawilonie Polski oraz wydarzeń towarzyszących o charakterze kulturalnym i edukacyjnym.

Realizację praktyk dla studentów finansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uniwersytet w Białymstoku otrzymał na ten cel 119 500 zł. Żacy będą mieli zapewnione nie tylko zakwaterowanie i wyżywienie, ale także świadczenia – 2,5 tys. zł miesięcznie.

Fot. Ł. Nowicki

Zdjęcia

Łukasz Nowicki / UwB

Partnerzy

Patroni medialni